Reklamı Geç
Advert

BAŞKAN GÜLER, ORDU BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu'nun 19 ilçesinde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

BAŞKAN GÜLER, ORDU BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN GÜLER, ORDU BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ MERAL SONGER
Bu içerik 409 kez okundu.

Boztepe'de bir otelde düzenlenen toplantıda Başkan Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak il genelindeki tüm ilçelere eşit hizmet vermek adına çalıştıklarını ifade etti.

Ordu'da, klasik belediyeciliğin yanında sosyal, kültürel ve tarım alanlarında da ciddi çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Güler, hayata geçirilecek olan projeler ile de kentin marka değerinin artacağını kaydetti.

“1 YILLIK BÜTÇE İLE 2 YILLIK İŞ YAPIYORUZ”

Düzenlen programda sorulan tüm sorulara içtenlikle cevap veren Başkan Güler, bütçeyi çok verimli kullandıklarını ve bu sayede 1 yıllık bütçe ile 2 yıllık iş yaptıklarını söyledi.

Ordu’yu bir bütün olarak ele aldıklarını ve bir cazibe merkezi yapmak istediklerini ifade eden Başkan Güler, “Bizim şuanda yaptığımız çalışmalar verim açısından çok önemli. 1 yıllık bütçe ile 2 yıllık iş yapıyoruz. Tüm Ordu ilinde bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla Ordu’nun katmadeğerini artırıyoruz. Tüm bunları yaparken Ünye’siyle, Fatsa’sıyla, Akkuş’uyla, Gölköy’üyle birlikte yapıyoruz. Bizim buradaki temel amacımız sadece Ordu değil komşu illerinde bize akışını sağlamak” dedi.

“BİZ 5. VİTESE 1. YILDA GEÇTİK”

Yerel yönetimlerdeki alışılmış düzenin dışına çıktıklarını ve vites yükselttiklerini ifade eden Başkan Güler, “Yerel yönetimlerde klasik usül şöyleymiş, ‘1. yıl 1. vites 2. yıl 2. vites, 3. yıl 3. Vites, 5. yılda ise 5. vitese atıp bitirecekmişsin’ ben öyle yapmadım. Biz 5. Vitese 1. Yılda geçtik ve bin 200 km yol yaptık. Şuanda Trakya da bütün yıl yapılan toplam yolu biz bir ayda yapıyoruz” diye konuştu.

“SUYUN SAĞLIKLI TAŞINMASINI SAĞLIYORUZ”

Ordu’nun su sorunlarına neşter vurduklarını ve 2.5 yıllık sürede önemli yatırımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Güler, bu kapsamda en önemli çalışmayı kayıp kaçakların önlenmesi hususunda yaptıklarını belirtti.

Kayıp kaçakta önlenen rakamın Fatsa ilçesinin kullandığı su miktarına eşit olduğuna değinen Başkan Güler, “OSKİ’nin biz göreve geldiğimizde kayıp kaçak oranı yüzde 56 idi. 100 suyun 56’sını kaybediyor, 44’ünü taşıyorduk. Şuan bu rakamı yüzde 36’ya düşürdük. Bunun karşılı 5 milyon metreküp su. Bu da sadece Fatsa ilçemizin tek başına kullandığı su. Bu su kayboluyordu ve bu durumu önlemiş olduk. Ordu’da her şeyi yeniliyoruz. Sadece üst yapı değil alt yapısı da geleceğe hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

“HAYVAN OTELİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

Ordu’da klasik belediyecilik çalışmalarının ötesinde nitelikli tarıma da ağırlık verdiklerini aktaran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hayvancılık alanında da önemli yatırımların Ordu’ya kazandırıldığına dikkat çekti.

Hayvan Bakım Oteli ve Kiralama Merkezi’nin Türkiye çapında bir model olduğuna değinen Başkan Güler, “Kış aylarında hayvan bakımının zor olması dolayısıyla üreticiler hayvanlarını satmak zorunda kalıyordu. Elden çıkarmak zorunda oldukları için bu hayvanlar ucuz satılıyordu. Baharda tekrar hayvancılık yapacak olan üretici ucuza sattığı hayvanı daha pahalı bir fiyata geri alacak ve iki defa para kaybedecek. Bizde dedik ki üreticimiz iki defa para kaybetmesin biz o hayvanlara kışın bakalım yazın geri verilim. Böyle bir model geliştirdik. Bu çalışmamız çok ilgi gördü” ifadelerini kullandı.

“ORDU’NUN ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETİYORUZ”

Ordu’da üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerle fındığa alternatif gelir elde etmek için çalışma yaptıklarını ve Ulubey ilçesinde kurdukları Biyoinavasyon merkezi ile de bu ürünleri işlemeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Fındık dönümünde 2-3 bin TL kazandırıyor. Tıbbi aromatik bitkilerle bir dönümde 25-30 bin TL arası para kazanılıyor. Bu sebeple bu çalışmalara ağırlık verdik. Fındığa ilaveten fındık altı yapılabilecek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu ürünleri kurduğumuz Biyoinavasyon Merkezinde işleyerek farklı alanlarda da kullanılmasını sağlıyoruz”

“İHALELERİMİZİ CANLI YAYINLIYORUZ”

İhaleler üzerine sorulan bir soruya da cevap veren Başkan Güler, şeffaf bir belediyecilik örneği sergilediklerini belirti. Başkan Güler, “Bütün ihalelerimiz canlı olarak yayınlanıyor. Herkes istediği zaman takip edebilir” dedi.

“KARADENİZ-AKDENİZ YOLU İLE MERSİNE 6 SAATTE ULAŞILABİLİYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminden bu yana Karadeniz-Akdeniz Yolu ile yakından ilgilendiğini vurgulayan Başkan Güler, “Karadeniz-Akdeniz yolu 160 yıllık bir mesele. Bu yol yapılana kadar Mesudiye’den Ordu merkeze 4 saatte geliniyordu. Şimdi 1 saat gibi bir zaman diliminde gelinebiliyor. Bakanlığım dönemimde bana bağlı olan DSİ’nin Topçam Barajına ulaşım için yaptık.

Süreç içerisinde hukuki süreçler yaşasakta hepsini atlattık ve yolu açtık. Şuan aktif olarak kullanılıyor. Şuanda 6 saatte Mersin’e inilebiliyor. Çok az bir yer kaldı. Bir tünel işi var, oralarda tamamlandığında çok daha rahat bir ulaşım sağlanacak. Yolu Karayolları yapsa da biz takip ediyoruz”

“OTOPARKLA UĞRAŞAN BİR ŞİRKETİ DEV BİR ŞİRKET YAPTIK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi ORBEL A.Ş’yi dev bir şirkete dönüştürdüklerin kaydeden ve asfaltı, yolu, kaldırımı kendi bünyesinde yaptıklarını aktaran Başkan Güler, şöyle konuştu:

“ORBEL olarak maden yatağı satın aldık. Şimdi orada üretim yapmaya başlayacağız. Otoparkla uğraşan bir şirketi biz dev bir şirket yaptık. Şuanda asfaltını yapıyor, maden işletecek. 15 milyon TL’lik bir şirket şuanda aktif değerini 10’a katladı. Asfalt, kaldırım, yol, çöp bunlar zaten yapılıyor. 19 ilçemiz ile çok iyi anlaşıyoruz. Hepsi bir biri ile güzel anlaşan bir ekibiz biz”

“ÇATIŞMA ORTAMINDAN DEĞİL, SEVGİ ORTAMINDA PAYLAŞARAK YAPALIM”

Ordu basınına ‘gözümüz kulağımız olun’ diyen Başkan Güler, “Biz burada yeni bir anlayışla Ordu basını olarak neler yapalım bunu konuşalım. Daha farklı bakalım. Çatışma ortamından değil, sevgi ortamında paylaşarak yapalım. Muhalefet olsun, yaptıklarımızı eleştirin. Hatalarımızı gösterin. Gözümüz kulağımız olun” şeklinde konuştu.
Tüm soruların cevaplandığı program düzenlenen yemeğin ardından sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu