Reklamı Geç
Advert

OBKD BAŞKANI UZUNYURT, GAZETECİLERE NEDEN PANDEMİ YARDIMI YAPILMIYOR?

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt, küresel salgından etkilenen esnaflara yapılan maddi desteklerin çok olumlu olduğunu, ancak binbir zorlukla gazetelerini ayakta tutmaya çalışarak kamu görevi gören gazetecilerin, yani Gazete esnaflarının kapsam dışı tutulmasına anlam veremediklerini belirterek, “Gazeteciler kağıdı bahçelerindeki meyveden mi topluyor, çalışanlarının maaşını, vergi ve SGK primlerini ödemiyor mu, evine aş götürmek zorunda değil mi?” diyerek, bu yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

OBKD BAŞKANI UZUNYURT, GAZETECİLERE NEDEN PANDEMİ YARDIMI YAPILMIYOR?
OBKD BAŞKANI UZUNYURT, GAZETECİLERE NEDEN PANDEMİ YARDIMI YAPILMIYOR? MERAL SONGER
Bu içerik 551 kez okundu.

 

ORMESHA: Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt, küresel salgından etkilenen esnaflara yapılan maddi desteklerin çok olumlu olduğunu, ancak binbir zorlukla gazetelerini ayakta tutmaya çalışarak kamu görevi gören gazetecilerin, yani Gazete esnaflarının kapsam dışı tutulmasına anlam veremediklerini belirterek, “Gazeteciler kağıdı bahçelerindeki meyveden mi topluyor, çalışanlarının maaşını, vergi ve SGK primlerini ödemiyor mu, evine aş götürmek zorunda değil mi?” diyerek, bu yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

 

“Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar’ın” Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Hükümetin, pandemi sürecinde esnafa yaptığı maddi yardımların olumlu, ancak yetersiz olduğunu, basın sektörünün bu desteğin dışında bırakılmasının hakkaniyete uygun olmadığını belirtti.

 

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt “Esnafa 5 bin lira hibe desteği verileceği açıklandı. Bu çok olumlu bir karar. Esnafın can çekiştiği bir dönemde böyle desteklerin sağlanmasını önemli buluyorum. Ancak gazeteciler ve medya unutulabilecek bir sektör mü? Biz basın mensupları her gün ve her saat Ülkemizi yönetenlerin ve tüm toplumsal kesimlerin karşısında değil miyiz?

 

Tüm esnaflar gibi Basın camiası da ekonomik kayba uğradı. Reklam alamadı, gazete satışları yüzde 80 oranında azaldı. Ama gazetelerini kapatmadılar, çıkarmaya devam etiler. Diğer esnaflardan farklı olarak kepenk kapatmadılar. Gazetelerini, dergilerini çıkarmaya, televizyon ve radyolarının yayınını sürdürmeye devam ederek, tek taraflı ekonomik zarara uğradılar.

 

Şimdi Hükümet yetkililerine, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerine soruyoruz, “Yoksa Gazeteciler esnaf değil mi? Onlarında yaşatmak zorunda oldukları iş yerleri, geçindirmek zorunda oldukları aileleri yok mu? Ya da ekmek yemiyor, çorba içmiyorlar mı?” diyerek, Hükümetin, açıkladığı hibe destek paketine ivedi olarak gazeteci esnafı da dâhil edilmelidir! Sonuçta bu arkadaşlarımız devletten maaş almadan kamu hizmeti yapıyorlar” diyerek, Hükümetin, açıkladığı hibe destek paketine gazeteci esnafının da acil olarak eklenmesi gerektiğini belirtti

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu