Reklamı Geç
Advert

BU GÜN KARNELER ALINDI

Vali Seddar Yavuz, Altınordu Şehit Ali Şahin Odabaşı İlkokulu ve Merkez Ortaokulu’nda düzenlenen 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kapanış ve karne dağıtım törenine katıldı.

BU GÜN KARNELER ALINDI
BU GÜN KARNELER ALINDI MERAL SONGER
Bu içerik 911 kez okundu.
 
 
Karne dağıtım törenine Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde eğitim uçuşu yapan askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 yaşındaki Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşının annesi İnci, babası Mehmet Şefik Odabaşı ile Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Altınordu Şehit Ali Şahin Odabaşı İlkokulu ve Merkez Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibinin sunduğu gösteri ile başladı.
 
“129 Bin 695 Öğrenci Yarı Yıl Tatiline Girdi”
Altınordu Şehit Ali Şahin Odabaşı İlkokulu ve Merkez Ortaokulu’nda düzenlenen 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kapanış ve karne dağıtım töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, bugün itibariyle 129 Bin 695 öğrencinin tatile girdiğini söyleyerek, Ordu’da 9.604 öğretmen ve yönetici ile 6 bin 456 derslikte eğitim-öğretim görüldüğünü ifade etti.
 
“İnsanlığa Hizmet Etmeyi Benimsemiş Bir Nesli İnşa Etmek Zorundayız”
“Eğitim öğretimin sadece bilgi yüklemek olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Öncelikle iyi insan olmayı, faydalı insan olmayı, insanların yüzündeki tebessümün sebebi olmayı hedeflemiş, her şeyden önce insanlığa hizmet etmeyi benimsemiş bir nesli inşa etmek zorundayız” diyerek, konuşmasına devam eden Vali Yavuz, “Bizim medeniyetimiz sevgi medeniyetidir. O yüzde insanları sevin, arkadaşlarınızı sevin, severken de şartlı sevmeyin, koşullar koymayın. Bizim medeniyetimizde etnisite yoktur, inanç yoktur, önce insan vardır. Biz önce insanı severiz. İnancı, milleti, milliyeti, etnisitesi ne olursa olsun, insanı severiz.  İşte bizim medeniyetimizin belki en önemli vasfı budur. Bugün de yine buradan size vermek istediğim mesaj budur: İnsanı sevin. Ondan sonra İslam'ı ve Müslümanı önceleyin, sonra adaletle hükmedin. Bu yaklaşım olmadan bir medeniyet tasavvuru gerçekleştirmek mümkün değildir. Bugün yaşadığımız ve dünyanın yaşadığı en büyük buhranlardan bir tanesi de budur. Maalesef dünya inanılmaz bir aymazlık içerisinde. Işıldaklarını kaybetmiş ve alimler yetişmez olmuştur. Alimlerin olmadığı bir dünyada yaşıyoruz şu anda. Avrupa'nın bu denli zalim, bu denli akan kan ve gözyaşına seyirci kalmasının en önemli sebebi de biraz önce bahsettiğimiz medeniyet bakışından uzak olmalarıdır. Güçlü olmak yeterli değildir. Biz gücü; hak, hukuk ve adalet için istiyoruz. O yüzden de ne okursanız okuyun, önce kendinizi bilin. Dikkat ederseniz dünyada şuanda hiç okumamışlar değil, az okumuş toplumun başına bela olmuş bir sürü insanla uğraşıyoruz. Yani çok şey bildiğini iddia eden ama bir şey bilmeyen, belki bir şey bilen ama insanlıktan nasibini almamış bir eğitim, yani yarı eğitimli insanlarla uğraşıyoruz. O yüzden de biz insanımızı ahlakla, erdemle buluşturmalıyız. Bunu buluşturamadığımız zaman netice alamayız. Matematik probleminden ya da matematik sınavından 100 alanlar değil, bizim hedefimiz aynı zamanda insanlıktan da 100 alanları görmek. Dünyanın en büyük yaşadığı krizin bu olduğunu hepimiz bilmeliyiz” dedi.
 
“Çocuklarınızın Sadece Ders Notlarıyla Değil, Davranışları ve Kurduğu İlişkilerle de Yakından ilgilenin”
Anne ve babalardan çocukların ders notlarıyla ilgilendikleri kadar,  davranışlarıyla, kurduğu ilişkilerle arkadaşlarıyla ilgilenmelerini isteyen Vali Seddar Yavuz, ”Çocuğunuzun nerede olduğunu lütfen merak edin. Çocuğunuzun nasıl vakit geçirdiğine zaman ayırın, matematik dersi için ya da başka dersler için harcadığınız zamanı ve kaynağı, çocuğunuzun ahlakı, edebi için de harcayın.  Onlara da kaynak bulun, zaman ayırın. İşte o zaman bu toplumu başka bir toplum haline getirebiliriz. Iskaladığımız en önemli şeyin sadece Akabe akademik başarı olduğunu hepimiz biliyoruz, hepimiz akademik başarı peşinde koşuyoruz. Ama geldiğimiz nokta şu ki, annesini babasını aramayan kendi akrabaları ile ilişki kurmayan bir kitle oluşturmaya başladık. Annesinin, babasının başına gelmeyen eğitimli kitle oluşturduk biz bu toplumda. Annesinin babasının evinde bir iki gün misafir olamadığı, evinde ekmek yemek yiyemediği bir toplum oluşturduk. Geldiğimiz nokta övünülecek bir durum değildir. Akademik olarak çok iyi yerdeyiz. Bu sadece buranın sorunu değil. Bu bir toplumsal duyarlılık sorunudur. Herkesin bu konuda bir adım atması, farkındalık oluşturması gerekir” diye konuştu.
“Hayatınız Boyunca Duygusal Banka Hesabı Oluşturun”
“Bu şehirde geldiğimiz günden bu yana istediğimiz ve yapacağımız en önemli husus sevgidir. Herkesin birbirine sevgi gösterdiği ve saygı duyduğu bir toplu inşa etmektir” diyen Vali Yavuz, “Okulun bahçesinden sınıfa girdiğiniz, buradan çıktığınızda da bütün hayatınız boyunca sizin muhataplarınızda bir duygusal banka hesabı oluşturmanız gerekir. İnsanlar sizinle ilgili ‘iyi insandı’, ‘ iyi öğretmendi’, ‘iyi anne’, ‘ iyi babaydı’, ‘ iyi yöneticiydi’, ‘ iyi müdürdü’, ‘ iyi komşuydu’ diyebilmeli. Aradığımız şey budur bu başkası için yaşamak değildir bu iyi örnek olmaktır, iyi çığır açmaktır. Yoksa desinler diye yaşamak değildir bu. Desinlerden çok bir samimiyet, bir ihlas sorunudur. Böyle bakabildiğimiz ölçüde bir yere varabiliriz. Sevgili gençlerimize, çocuklarımıza, sevgili öğretmenlerimize huzurlu sağlıklı bir yarıyıl tatili diliyoruz. Siz anne babalara da bu karnelerin aynı zamanda sizin karneniz olduğunu unutmadan karnenize bakmanızı özellikle bekliyorum. Sadece çocuklarımızı değil belki kendimizi de orada görme fırsatımız olacak. Herşeyin akademik başarı olmadığını lütfen unutmayın. O yüzden bende çocuklarıma şöyle söylüyorum; Vali Seddar Yavuz'un oğlu ya da kızı demekten ziyade Elif’in ya da Tuğrul Çağrı’nın babası olmayı tercih ediyorum, size de tavsiyem bu olsun. Çocuklarımız kendi ayakları üzerinde bir şey ifade etsin. Annesinin, babasının ya da çevresinin değil. İşte o zaman farklı bir noktaya ulaşabiliriz” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından program 1. Sınıf öğrencileri Yaren Yüksel’in “Okula Başlamak”, Zeren Göltaş’ın “Eğitimin Önemi” adlı şiirleri ile Merkez Ortaokulu özel eğitim sınıfı öğrencilerinden oluşan koronun “Çok Çalışkan Olmalıyız”,  “Bahçeye Gel Bahçeye” türküleri ile Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Cem Tursun tarafından sürdürülen bağlama kursuna katılan öğrencilerin “Maçka Yolları Taşlı” ile “Süt İçtim Dilim Yandı” türkülerini söylemeleri ile devam etti.
 
Program’da ayrıca, Altınordu Şehit Ali Şahin Odabaşı İlkokulu ve Merkez Ortaokulu’nda sürdürülen Yetişkin Okuma-Yazma Kursuna katılan kursiyerlere katılım belgeleri ve ödülleri Vali Seddar Yavuz ve Hava Pilot Şehit Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşının annesi İnci, Babası Mehmet Şefik Odabaşı tarafından verildi.
 
Program, 1. sınıf öğrencilere Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından karnelerin verilmesi ve sınıfların gezilmesi ile sona erdi.
Karne dağıtım töreninde minik öğrenciler Vali Yavuz’a sevgi gösterisinde bulunurken, Vali Seddar Yavuz ise öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi ve onlarla sohbet etti.
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu