Reklamı Geç
Advert

9. Yaşındaki ODÜ'de Büyük Değişim

Ordu Üniversitesi'nin 9. Kuruluş Yıl dönümünde, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç kuruluştan bugüne kadar yaşanan gelişmeyi değerlendirdi:

9. Yaşındaki ODÜ'de Büyük Değişim
9. Yaşındaki ODÜ'de Büyük Değişim MERAL SONGER
Bu içerik 792 kez okundu.

 

 

 

"Eğitim süreci, çağdaş yaşamın en önemli unsurları arasındadır. Eğitimin en üst basamaklarından birisi olan üniversiteler; bilinçli, yetkin ve nitelikli bireylerin çalışma sahasına inmesine ve icra edilen her işin yerinde, ölçülü, doğru tespit ve hedefler belirlenerek yapılmasına olanak sağlamakta, hem devlet koluyla hem de gerçekleştirilen işbirlikleri aracılığıyla desteklenerek gelişmektedir.

"Yıldızı parlayan bir üniversite profili"

"Bilimsel ve akademik alandaki gelişmelerin yanı sıra fiziki anlamdaki gelişmeleri her zaman en üst seviyede tutmayı kendimize ilke edindiğimiz ve genç yaşına rağmen Ordu iline yakışır ve yaşanılası bir yerleşke haline getirdiğimiz Ordu Üniversitesi'nin 9. kuruluş yıldönümüne erişmek benim için bir övünç ve gurur kaynağıdır.

Rektörlük vazifesi bana takdis edildiği günden sonra, görev sürem boyunca, öncelikli hedefimiz bilimin ışığında, yaşadığımız şehre ve ülkemize faydalı, yıldızı parlayan bir üniversite profili oluşturmak olmuştur. Bu hedefe ulaşırken de, ulusal ve uluslararası akademik gelişmelerin bilincinde, kurumsal düşünen, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkesinden asla ödün vermeyen, hiç kimseyi ötekileştirmeyen ve sinerjiye önem veren bir yönetim anlayışıyla, şehrimiz ve ülkemiz adına yapılacak daha çok şeylerin olduğuna inanarak çalıştık. Geldiğimiz nokta itibariyle de yapılan özverili ve nitelikli çalışmalarla başarımızı bir adım daha ileriye taşımanın gururunu yaşıyoruz."

"Öğreten, öğrenen büyük bir aile"

"10 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulundaki toplamda 126 aktif bölümle Ordu'da modern bir eğitimin kapısını açan Üniversitemiz; 2006-2007 eğitim - öğretim dönemindeki 5547 olan öğrenci sayısını günümüzde 17 binlere, 118 olan akademisyen sayısını 630'lara, 118 olan idari personel sayısını ise 330'lar seviyesine yükselterek uyum içinde çalışan, öğreten, öğrenen büyük bir aile haline gelmiştir.

Yeni açtığımız lisans programları, uluslararası hareketlilik, pedagojik formasyon ve lisansüstü programları sayesinde bu sayımız her geçen gün artarken; Üniversitemizin fiziki ve akademik alanda iyi bir seviyeye gelmesinin yanı sıra Karadeniz'in kendine has güzelliği de ailemizin büyümesinde etkin bir rol oynamıştır."

"Parlak bir gelecek inşa eden Ordu Üniversitesi"

“Ordu Üniversitesi olarak Dünya'da ve Türkiye'deki gelişmeleri kendimize örnek aldık. Bu yönde Üniversitemizin gelişim haritası içerisinde geleneksel eğitim ve araştırma işlevlerine ek olarak yeni eğitim binalarının projelerini oluşturduk. Kampüs alanımız içerisinde gün geçtikçe yükselen binalarımız içerisinde evrensel değerlere sahip, bilgiyi üreten ve yayan, analitik düşünen, araştırma yeteneği gelişmiş, mesleklerinde üstün başarılara imza atma odaklı öğrencilerimizin yetiştiğini düşündüğümüzde heyecan ve mutluluğumuz her geçen gün daha da artıyor.

Kampüs alanımıza dinamizm kazandıracak şekilde projelendirilen yapımı bitirilmiş ve devam eden eğitim binalarımızın ve nitelikli eğitim yatırımlarımızın son durumunu 9. yılımıza girdiğimiz bugün sizlerle paylaşmak isterim. “

"Bilim ve Teknoloji Merkezi olma yolunda Ordu Üniversitesi"

“2012 yılında inşaat çalışmalarının tamamlandığı Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nın 2013 ve 2014 yıllarında akademik heyetin görüşleri doğrultusunda laboratuvar altyapısı tamamlanmıştır. Günümüzde ise toplamda 22 adet tam donanımlı laboratuvar sistemiyle bilim insanlarımızın araştırma - geliştirme faaliyetlerine katkı sunmaktayız.

Merkezi Araştırma Laboratuvarı'ndaki 22 laboratuvarın yanı sıra Tıp Fakültesi'nde 14, Ziraat Fakültesi'nde 9 ve Fen Edebiyat Fakültesi'nde 9 olmak üzere araştırma ve geliştirme faaliyetleri için toplamda 54 laboratuvar, ileri teknoloji kullanılarak akademisyen ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca laboratuvarlarımızın tamamı üst düzey teknolojik teçhizatlarla donatılarak araştırmacılar için deneysel araştırma ve uygulamalara yönelik altyapı oluşturulmuştur.

Yerel değerleri özümseyerek evrensel bilime odaklanmış, araştırma yeteneklerini sürekli geliştiren, dinamik, değişime ve gelişime açık akademisyenlerimizin bilim ve teknolojiye erişimlerini kolaylaştırmak adına oluşturduğumuz laboratuvarlarımız, tüm araştırmacıların çalışmalarına fayda sağlayacak olup disiplinlerarası çalışmalara da katkıda bulunacaktır.”

"Ordu'nun sanat ayağını oluşturacağız."

“Bu çalışmalardan birisi olan ve Şubat 2014'te yer tesliminin ardından yapım çalışmalarına başladığımız Müzik ve Sahne Sanatları Fakültemiz, 3 bloktan oluşacak ve Karadeniz Bölgesi'nde örnek bir proje olarak anılacaktır. 32 bin m2 alan üzerinde yaklaşık 12 bin m2 kapalı alana sahip olacak olan bina, akademisyen ve öğrencilerimize son derece işlevsel bir kullanım alanı sunacaktır. 15 bin m2 tören alanı, 5 bin m2 yeşil alan ve 1000 m2'lik amfi tiyatro ile de öğrenci ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karşılanmasını hedefledik. Karkas kısmı tamamlanarak dış cephe kaplamasına geçilen Müzik ve Sahne Sanatları Fakültemizin yapım işi Eylül ayında sona erdiğinde, Ordu'nun sanat ayağını oluşturacağına ve bu ışığımızı tüm Karadeniz'e yayacağına olan inancımız tamdır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu