Reklamı Geç
Advert

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü Ordu’da düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde ilk tören dün Şarkiye Mahallesindeki Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü Ordu’da düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü Ordu’da düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı MERAL SONGER
Bu içerik 697 kez okundu.
Buradaki tören, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile diğer protokol mensuplarının ve halkın Atatürk Anıtı önündeki yerlerini almalarından sonra Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.
 
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 29 Ekim 2016 günü saat 09.30’da Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun makamında tebrikleri kabulüyle devam edildi. Valilik Makamında yapılan Tebrikat Töreni’ne, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Baro Başkanı Av.Murat Poyraz ile diğer protokol mensupları, adli ve askeri personel, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. Yıldönümü Kutlama Programı, havanı yağışlı olması nedeniyle Durugöl Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama töreni ile devam etti. Buradaki törende, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
 
Durugöl Spor Salonu’ndaki törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali İrfan Balkanlıoğlu yaptı. Milli irade ve Cumhuriyet’in çok şey ifade ettiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, “Halkın kendi seçtiği yöneticileriyle kendi kendisini yönettiği rejime, Cumhuriyet rejimi denir. Yani başınızdaki yöneticileri sizler kendiniz seçiyorsunuz. Milletvekillerini kendiniz seçiyorsunuz. Adı üstünde milletin vekili. Siz onlara vekalet veriyorsunuz. ‘Bizim adımıza sen karar ver’ diye. Bütün yöneticiler, belli aralıklarla yine sizlerin seçimiyle işbaşına geliyorlar. Bu rejime de kısaca Cumhuriyet diyoruz. Cumhuriyet’ten önceki dönemlerde ise, babadan oğula geçen bir Padişahlık sistemi vardı. Bu sistemde, şansımıza basiretli ve başarılı bir Padişah işbaşına gelirse, ülke iyi yönetiliyor, fakat işbaşına gelen Padişah iyi değilse o zaman verdiği kararlar ve uygulamalarla ülkeyi felakete götürebiliyor. Nitekim, Osmanlı Devleti ilk kurulduğu yıllardan itibaren işbaşına gelen Padişahlar son derece iyi yetişmiş, bilgili ve yetenekli kişiler olduğundan çok kısa sürede 3 kıtada at koşturacak seviyeye geldi. Dünyanın en güçlü imparatorluğunu kurdular. Ama maalesef Osmanlı imparatorluğu son dönemlerinde, dünyadaki gelişmelere, ilim ve fenne ayak uyduramayan, kendisini iyi yetiştiremeyen padişahlar yüzünden önce geriledi, daha sonra yıkılmak durumunda kaldı. Düşünün ki, Osmanlı Devleti yıkıldığı dönemde şanlı bayrağımız gönderden indirildi. Ordularımız dağıtıldı. Şehirlerimizi düşmanlar işgal etti. Aynen 15 Temmuz’da nasıl halkımız tankların önüne yatmış, üzerine çıkmış ise, o zaman da işgal edilen şehirlerimizdeki vatandaşlarımız işgalcilere karşı direnmişlerdir. Şimdi şanlı bayrağımız gökyüzünde özgürce dalgalanıyor. Bizler bu bayrağın altında bağımsızca yaşıyoruz. Bütün camilerimizden ezan sesini duyuyoruz. Ülkemizde özgür ve bağımsız bir şekilde yaşıyoruz. Halkımız demokrasisine ve milli iradesine sahip çıktığı sürece, birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece Allah’ın izniyle bize hiç kimse güç yetiremez” dedi.       
 
Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun konuşmasının ardından, liseler arasında düzenlenen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli tarafından çeşitli ödüller verildi.
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibinin folklor gösterisi ve şiir okunması ile devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü kutlama programı, tören geçişiyle sona erdi.
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu