Reklamı Geç
Advert

TÜRKİYENİN AYIDINLATILMASINDA GÖLKÖYLÜ İŞÇİLERİN EMEĞİ BÜYÜK

Türkiye’nin her yerini bir baştan bir başa dolaşan ve kısa bir ürede ola kesildiğinde gözlerimizi yollarda bırakan elektrik hatlar zor şartlar altında döşeniyor.

TÜRKİYENİN AYIDINLATILMASINDA GÖLKÖYLÜ İŞÇİLERİN EMEĞİ BÜYÜK
TÜRKİYENİN AYIDINLATILMASINDA GÖLKÖYLÜ İŞÇİLERİN EMEĞİ BÜYÜK MERAL SONGER
Bu içerik 1104 kez okundu.

Türkiye’de elektrik e yüksek gerilim hattı direk işinde çalışanların yüzde 80 i Göl köylü vatandaşlardan oluşuyor.

Kendisi de aslen Göl köylü olan Ulaş Elektrik aş. nin yönetim kurulu başkan Nail TAŞ yılda ortalama 500 km Elektrik hattı döşediklerini belirtti. Elektrik hattı döşeme işinin de zorluklarına değinen taş şunlar kaydetti’1981               yılında direk işine başladım. Ekip ve şantiye şefliği yaptım. Sonranda kendim ihalelere girdim. Taşeronluk yapıp 2000 yılında ulaş elektriği kurdum. Gene taşeronluğa devam ettim. Erzurum, Isparta Muğla’da şu an üç ayrı yerde işçi çalıştırıp yüksek gerilim hattı döşüyoruz..  İşin kapasiteline göre işçi çalıştırıyoruz. Gölköy, Mersin, Maraşlı işçilerimiz var. Arazi şartlar zor olunca bu bizde yansıyor.

Örneğin Karadeniz çok sıkıntılı bir arazi. Birde bu direk işini yaparken elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu da vatandaşlara sıkıntı oluyor. Fakat vatandaş bu enerji buraya nasıl geliyor demiyor. Enerji kesilmedendi bu tamir, Direk yapma işi olmuyor. Evde lambaya tık ettin mi elektrik yanıyor. Ama bununda ağır bedelleri oluyor’ diye konuştu.

Ulaş Elektrik AŞ. Yönetim kurul başkan Nail TAŞ’ Yüksek gerilim tehlikeli iş. Bu teller dere tepe orman ve dağlardan döşenip geliyor. Bunun güzel yan da var. Bir hattı yaptığınız zaman bir eser oluyor. Mesela elektrik hattı döşediğimiz yerde her geçişte mutlu oluyoruz. Kalıcı bir eser oluyor. Kış şartları bizim işimizi çok etkiliyor. Karda kışta direğe çıkamazsın. Doğaya güç yetmez. Hava işi zorluysa çalışmayacaksın. Türkiye’nin her yerinde çalışıp elektrik ve yüksek gerilim hattı döşedik. Güneydoğuda bu terör olaylarında bir gece iş makinemiz teröristler tarafından çalındı. Sonra jandarma bu makinayı ormanda bulup bize telim etti. Bir yılda ortalama 500 km hat döşedik. Türkiye’nin aydınlatılmasında bizim payımız büyük. Yurt dışında ırağın bütün elektrik hatlarını yeniledik. Libya dada çalıştık. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da çalıştık. Zaman geçince yeni projeler çıkıyor. Yapılan işler ve direkler yenileniyor. Bu iş ilk 60 lı yıllarda İtalyanlardan başlamış ve Göl köylüler de bu işte daha çok etkin. Bu elektrik işini yapanların yüzde 80 i Gölköy’lüler. Ama çok bedeller ödedik. Çokta ahım şahım bir iş değil. Âmâ bu işi çocukluğumuzdan beri yaptığımız için bu iş ten ekmeğimizi çıkarıyoruz ‘dedi..

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu