Reklamı Geç
Advert

O HEYKELLER YENİ YERİNE TAŞINDI

ŞEYTAN BUNUN NERESİNDE ??

O HEYKELLER YENİ YERİNE TAŞINDI
O HEYKELLER YENİ YERİNE TAŞINDI MERAL SONGER
Bu içerik 971 kez okundu.
Advert


Ordu’da halen CHP Milletvekili olan Seyit Torun’un Belediye Başkanlığı döneminde yabancı heykeltıraşlara yaptırılan ve şehrin değişik noktalarına bırakılan heykeller Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ahlaki bulunmadığı için kaldırıldı.
CHP’li Seyit Torun’un Belediye Başkanlığı döneminde düzenlenen ‘Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’ kapsamında 10 farklı ülkeden uluslararası nitelikte heykel sanatçısının yaptığı eserler, Ordu’nun yeşil alan ve parklarında sergilendi. Ancak yapılan heykellerin yabancı bir kültür öğelerini barındırması ve ahlaki bulunamaması tartışmalara sebep oldu. Tartışmalara rağmen heykelleri kaldırmayan CHP’li Seyit Torun, 1 Kasım seçimlerinde de CHP Ordu Milletvekili olarak TBMM’ne girdi.

AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında 4 yıl önce CHP’li Ordu Belediyesi tarafından yaptırılan 5 heykelin yerini değiştireceklerini açıklamıştı. Yılmaz, “Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle başka bir alana taşımayı planladık. Daha önceki yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızın Ordu’ya yaptırmış olduğu olduğu heykeller vardı. Bu heykellere yönelik bir çalışma başlattık. Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün marifetiyle belirlemiş olduğumuz bir alana taşımayı planladık” diye konuşmuştu.

Yılmaz, “Tamamen örfümüze, adetimize, milli ve manevi değerlerimize uygun olmayan bu heykellerin tamamı da Büyükşehirin yetki alanındadır. Bunları depoya koymayacağız. Taşbaşı Kilisesi’nin bahçesinde uygun bir alana taşıyarak aleni bir sergileme ortamında sergileyeceğiz. Bu çerçevede de biz sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı gösteririz ama müsaade edin milli ve manevi duygularımıza olan ve ölçüsü itibariyle toplumun genel değerleriyle çok yakışmayan, ilimize yakışmayan bu heykellerle ilgili takdir hakkımızı da bu şekilde kullanmış olalım”demişti.
O heykeller Taşbaşı mahallesindeki kilisenin Bahçesine taşındı..
Bu kadar gündemi meşgul eden bu heykelleri görünce aklımıza bağlama icat edildiğinde şeytan icadı diyen kadıya yazılmış Dert linin şiiri geldi
Telli sazdır bunun adı 
Ne ayet dinler, ne kadı 
Bunu çalan anlar kendi 
Şeytan bunun neresinde?
Abdest alsan aldın demez 
Namaz kılsan kıldın demez 
Kadı gibi haram yemez 
Şeytan bunun neresinde?
Venedik'ten gelir teli 
Ardıç ağacından kolu 
Be Allahın şaşkın kulu 
Şeytan bunun neresinde?
İçinde mi, dışında mı 
Burgusunun başında mı 
Göğsünün nakışında mı 
Şeytan bunun neresinde?
Dut ağacından teknesi 
Girişten bağlı perdesi 
Behey insanın teres'i 
Şeytan bunun neresinde?
Dertli gibi sarıksızdır 
Ayağı da çarıksızdır 
Boynuzu yok, kuyruksuzdur 
Şeytan bunun neresinde?
Aşık Dertli

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı