Reklamı Geç
Advert

TAŞ KARDEŞLER SAYESİNDE GÖLKÖY’DE NEREDEYSE İŞSİZ GENÇ KALMADI

Erzurum’da yüzlerce Ordu lu kişi direk işinde çalışıyor.

TAŞ KARDEŞLER SAYESİNDE GÖLKÖY’DE NEREDEYSE İŞSİZ GENÇ KALMADI
TAŞ KARDEŞLER SAYESİNDE GÖLKÖY’DE NEREDEYSE İŞSİZ GENÇ KALMADI MERAL SONGER
Bu içerik 1345 kez okundu.

 

 

Ordu’nun Gölköy İlçesi’ne yaşayan yaklaşık bin kişi, 50 yıldır yüksek gerilim hattı direkleri dikip, kablosunu çekerek Türkiye’yi aydınlatıyor.1970 yılında Gölköy İlçesi’ne bağlı Kale mahallesi gurbete işçi olarak çıkan Selahattin TAŞ yüksek gerilim hattı çalışmalarını öğrenerek bu işçiliği İlçede yaşayanlara öğretti.

Türkiye’de yüksek gerilim hatları çekme işinde çalışmaya başlayan TAŞ kısa sürede bu alanda söz sahibi oldu. Gurbette başlayıp tüm İlçeye yayılan elektrik işçiliği mesleği Türkiye dışında yurt dışına kadar ulaştı. Yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki demir direklere çıkan işçiler, makarayla yukarı çektikleri parçaları bir birine montajlayarak ölüme meydan okuyor. Gölköy Kale mahallesinde oturan Selahattin TAŞ, Gölköy’de yaşayan gençlere mesleği öğretip bu sayede onlara hem iş hem de aş veriyor.

Türkiye’nin değişik yerlerinde bu sektörde çalıştırmasıyla bu serüvenin başladığını söyleyen TAŞ sayesinde 50 yılı aşkın süredir Gölköy de, insanlar öğrendikleri bu elektrik mesleğinden ekmek yiyor.

TAŞ ‘Bizim öğrettiğimiz meslekle ilçemizde yaşayanların yüzde 70’ı geçimini elektrik işçiliğinden sağlıyor. Gölköy ilçesinde yaklaşık bin kişi geçimini bu işten sağlıyor. Özellikle gençlerimiz hala bu sektörde çalışıyor. İlçemizde birçok kişi bu sektörden emekli oldu. Yüksek gerilim hattı montajı ve tel çekiminde uzmanlaşmış, Gölköy Kale mahallesindeki Yakın Akrabalarımızda bu mesleği Trabzon, Mersin, Kahramanmaraş ve Tokatlılara da öğretti dedi.

 

Gölköy’de işsizlik sorunu yaşanmadığını, gelir düzeyinin de oldukça normal olduğunu belirten TAŞ Göl köylü işçilerimiz sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde bu meslekte ve sektörde söz sahibi oldu ‘diye konuştu.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu