Reklamı Geç
Advert

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu’da

Bakan Eroğlu, Ordu’da Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu’da
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu’da MERAL SONGER
Bu içerik 663 kez okundu.
Çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret etti.
 
Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ziyaret
 
İlk olarak '4 Mevsim Ordu’ isimli ödüllü fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezen Bakan Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’dan, Ordu’ya yapılması planlanan ve devam eden projeler ile ilgili brifing aldı. Ardından, Çatalpınar ilçesine kurulan Türkiye’nin en büyük ceviz ormanının yer tahsisi ile ilgili kura çekimi yapıldı.
 
Orman Köylülerine Sertifika Dağıtım Töreni
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, burada ayrıca, ORKÖY kredisi kullandırılan orman köylülerine sertifika dağıtım törenine de katıldı. Gelir getirici tür kapsamında 10 aileye ceviz, 5 aileye dut olmak üzere toplam 15 aileye, ORKÖY kredi kapsamında ise 4 aileye fenni arıcılık, 2 aileye süt sığırcılığı ve süt koyunculuğu, 5 aileye ise kaloriferli mantolama olmak üzere toplam 28 aileye sertifikaları verildi.
Sertifika töreninin ardından programa katılanlara aralarında mavi ladin, ceviz gibi gelir getirici fidanların dağıtımı yapıldı.
 
Botanik Park’da İnceleme                                                          
 
Bakan Eroğlu, Eskipazar mahallesinde tamamlanmak üzere olan Karadeniz Bölgesi'nin ilk, Türkiye'nin ise 4. Botanik Bahçesi konumunda yer alan Botanik Park'ta incelemelerde bulundu.  Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekilleri Ergün Taşçı ve Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile Giresun Orman Bölge Müdürü Celal Pir ve Samsun DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ile birlikte tamamlanma aşamasında olan Botanik Park'ın bir bölümünü gezerek incelemelerde bulundu.  Bakan Eroğlu'na, çalışmalar hakkında Giresun Orman Bölge Müdürü Celal Pir ve Samsun DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık bilgiler verdi.
Orman Bölge Müdürü Celal Pir, projenin maliyetinin 15 milyon lira olduğunu, 2012 yılından bugüne kadar proje kapsamında giriş kapısı, otopark ve çevre düzenlemesi, altyapı ve elektrik tesisatı gibi işlemlerin gerçekleştiğini söyledi.  Bölge Müdürü Pir, Ordu Botanik Park'a aralarında meyve fidanlarının da yer aldığı 260 türden 60 bin fidanın dikildiğini, bir kaç sene içerisinde fidanların büyüyerek kendisini göstereceğini söyledi.
Samsun DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ise DSİ olarak projeye 20 milyon lira harcadıklarını ifade ederek; "Proje kapsamında Civil Irmağı'nda toplam 9 km duvar ıslahı yaptık. Yaya köprüsü yapıldı, korkuluklar yapıldı, süs göletleri dediğimiz dekoratif göletler de bu iş kapsamında inşaatı yapıldı ve tamamlandı" ifadelerini kullandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, burada Altaş Tv'de Gökhan Gül'ün canlı yayın konuğu oldu. Valimiz İrfan Balkanlıoğlu ile Afyon'da da birlikte çalıştık. Kendisi işinin takipçisi ve çalışkan bir Valimizdir. Büyükşehir Belediye Başkanımız buraya güzel bir vizyon katmış. Ordu'nun daha da güzelleştiğini görmenin mutluluğu içerisindeyim" dedi.
 
Yeşil Yol Tabiat Turizmini Canlandıracak
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'den Samsun'a kadar yapımı devam eden ve yayla turizmine büyük katkılar sunması hedeflenen Yeşil Yol hakkında da açıklamalarda bulundu.
 
Yeşil Yol'a ağaç kesiliyor diyerek en fazla 5 - 10 kişi tarafından karşı çıkıldığını söyleyen Bakan Eroğlu; "Yeşil Yolun etrafını boydan boya ağaçlandırarak, yeşil bir koridor haline getireceğiz. Biz bu yolu ağaç keserek değil, yolun her iki tarafını da ağaçlandırarak yeşil bir yol haline getireceğiz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. DOKAP bu konuda Artvin'den Samsun'a kadar uzanan bir proje yürütüyor. Bu konunun tarafları olan Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çalışıyor, hiç bir problem yok.  Bu yol tamamlandığında burası dünya turizmine açılacak. Böylelikle tabiat turizmi gibi dünyada çok para kazandıran turizm çeşidi burada hayat bulmuş olacak" şeklinde konuştu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ordu Botanik Park gezisi hatırası olarak parka çam fidanı dikerek ilk can suyunu da verdi.
 
Bakan Eroğlu Mostar Köprüsü'nü İnceledi
 
İlk olarak Altınordu Belediyesi tarafından projelendirilen, Bakan Veysel Eroğlu'nun 2014 yılında yaptığı Ordu gezisinde çok beğendiği ve üstlendiği Civil Irmağı - Mostar Köprüsü'ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Eroğlu, tarihi dokuya uygun olarak taştan yapılan yaya köprüsünün yakın tarihte hizmete gireceğini söyledi. Samsun DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık'ın köprü hakkında bilgiler verdiği inceleme, köprü inşaatında çalışan işçiler ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 
 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu