Reklamı Geç
Advert

ERKEN YEŞEREN FINDIK DALLARI KORKUTTU

Hava sıcaklılarının mevsim normallerinin üstünde gitmesi nedeniyle yaprak açan fındıkta, yeniden gelebilecek soğuk hava "zirai don" endişesine yol açtı.

ERKEN YEŞEREN FINDIK DALLARI KORKUTTU
ERKEN YEŞEREN FINDIK DALLARI KORKUTTU MERAL SONGER
Bu içerik 887 kez okundu.
Advert

 

Asıl kış döneminin Şubat ve Mart aylarında yaşandığı Ordu da fındıkların Şubat ayında yaprak açması üreticiyi endişelendirdi. Erken doğum sürecine giren fındığın Mart veya Nisan aylarında yaşanabilecek zirai don nedeniyle zarar görebileceğini, kaydeden üreticiler tedirgindik yaşamaya başladı.

Fındık rekolte lerinde zirai don nedeniyle 2004 ve 2014 yıllarında büyük kayıplar yaşandığını unutmayan fındık üreticileri, 'Üreticiler olarak aynı durumun bu yıl da yaşanabileceği endişesi taşıyoruz" dediler.

Ordu lu fındık üreticisi Haşim Korkmaz‘

2016 ürünü fındık yıllık ürün iyi olacağını umuyoruz. Ancak son dönemlerde etkili olan yalancı bahar bahçelerimizi tehdit ediyor. Üretici olarak bizler de bu durumdan endişeliyiz. Mart ve Nisan aylarında kar ve don olayı olursa 2014 yılındaki gibi fındık olmaz ve üretici mağdur olur ’dedi.

23 derecenin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle polenlerin de canlılığını kaybettiğine ve iyi bir doğum sürecinin yaşanmadığına dikkati çeken yetkililer ise yalancı bahar nedeniyle sahil kesimindeki bazı bahçelerde bitkinin yaprak açtığına vurgu yaptılar.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde devam etmesi halinde bitkideki yapraklanmaların artacağını ifade eden yetkililer şu bilgileri verdi:

"Kasım-mart ayları arasında fındık bitkisi için tozlanma dönemi dediğimiz süreç yaşanmakta. Mart ayından itibaren de bitkiye su yürümeye başlıyor, tomurcuk patlaması ve yapraklanma süreci devamında gelmekte. Bu yıl ise yalancı bahara kanan fındıkta erken doğum süreci yaşanıyor. Yaprak açan bahçeler var. Erken doğum süreci, geçmiş dönemlerde olduğu gibi zirai don açısından büyük risk taşıyor. Hava sıcaklığı sıfırın altına düşerse erken açan fındık bitkisi zarar görecektir."

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı