Reklamı Geç
Advert

ORDU’DA TEMİZ ÇEVRE İÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİLECEK

Ordu’nun Perşembe ilçesinde, Türk-Alman ortaklığı ile güneş enerjisi üretimi yapılacak.

ORDU’DA TEMİZ ÇEVRE İÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİLECEK
ORDU’DA TEMİZ ÇEVRE İÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİLECEK MERAL SONGER
Bu içerik 1339 kez okundu.
Advert

 

 

Ordu’da güneş enerjisi üretimi gerçekleştirmek üzere çalışmalar yürüten BFI Enerji Alternatif Enerji Üretim Sistemleri Ltd.Sti. sahipleri Hans Thoma, Stefon Deiber, Baki İnan ve Ferda İnan’ dan oluşan heyet önce  Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ederek Ordu ya yapılacak bu yatırım hakkında ilgi verdi.

 Ferda İnan, “2004 yılında Almanya'nın Stuttgart şehrinde kurulan ve Baden Württemberg eyaletinde faaliyetlerine başlayan Enerji Lojistik GES (Güneş enerji sistemleri) adı altındaki şirket 2015 yılı itibari ile BFI Enerji Alternatif Enerji Üretim Sistemleri adı altında Türkiye’ye taşındığını söyleyerek, BFI enerji konusu güneş enerjisi, güneş kollektörleri, güç kaynakları, enerji depolama, sistem mühendisliği, fizibilite çalışmaları, enerji tasarrufu sistemleri (LED) teknolojisi, yenilenebilir enerji sistemleri konularında hizmet sunmaktadır” dedi.

İnan, BFI Enerji Alternatif Enerji Üretim Sistemleri Ltd.Sti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan aldığı Alternatif enerji üretimi lisansı ile Türkiye elektrik enerjisi piyasasında serbest tüketici konumundaki ticarethanelere, sanayi tesislerine ve meskenlere Alternatif elektrik enerjisi kurulumu ve satışı yapıldığını ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Balkanlıoğlu, ”Ordu Perşembe hudutları dahilinde arkadaşlarımız Türk-Alman ortaklığı ile modern bir teknolojiyi Ordu’ya getiriyorlar. Almanya bu konuda söz sahibi otorite olmuş. Güneş panelleriyle güneş enerjisinden faydalanarak elektrik elde etme. Sadece güneş ile değil, gündüzün aydınlığı ile de elektrik elde edecek modernlikte üretim yapıyorlar. Güneş panelleri içindeki hücrelerin Türkiye genelinde montajı yapılıp burada artık tamamının parçaları da üretilecek. Çatılara yada boş arazilere koyup 5 kw-10kw gibi çok fazla elektrik elde edip, bunu hem kendi ihtiyacı için  evinde kullanabilecek. Herhangi bir engel yok. Çok üretim yapıldığı takdirde Enerji Bakanlığı’nın  desteğiyle satabilme imkanı da  sağlanıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

GRAND TESK OTEL’DE BFİ ENERJİ ALMAN DESERT ORTAKLIĞI İLE KURULACAK GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİN TANITIM PROGRAMI YAPILDI…

Ordu’ya önemli bir yatırım yapacak olan, uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Perşembe’li iş kadını  BFİ ENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ferda İnan, Genel Müdür Baki İnan, Alman Ortağı JVG GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma, Alman Mühendis Stefon Deiber Perşembe’ye kurulacak fabrika ile ilgili sunum yaptı…

DOĞUŞ GAZETESİ/Özel Haber
Sezgin Yaşar

Toplantıya Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve OTSO Meclis Başkanı Ufuk Ünal’ın yanı sıra sektörle alakalı firma ve davetliler katıldı. Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve Ufuk Ünal Konu ile ilgili birer konuşma yaparak yatırımcıları Ordu’yu tercih ettikleri teşekkür edip kutladılar. Bu tür teknolojik yatırımların önemine işaret eden Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş 200 nüfusuyla Altınordu’nun yeni ilçe olmasına rağmen her geçen gün büyümeye devam ettiğini ve yatırımlar noktasında da artan nüfusun tüketimin yanında üretime de katkı yapması gerektiğinin altını çizdi.
2004 yılından itibaren Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulan ve Baden Württemberg eyaletinde faaliyetlerine başlayan Enerji Lojistik GES (Güneş Enerji Sistemleri) adı altındaki şirket 2015 yılı itibari BFİ Enerji Alternatif Enerji Üretim Sistemleri adı altında Türkiye’de faaliyete başlamıştır. Firma, Güneş Enerjisi, Güneş Kollektörleri, Güç Kaynakları, Enerji Depolama, Sistem Mühendisliği, Fizibilite Çalışmaları, Danışmanlık, Planlama, Uygulama, Destek, Servis, Enerji Tasarrufu Sistemleri (LED) Teknoloji, Yenilenebilir Enerji Sistemleri konularında hizmet sunmaktadır. 
Sahibi ve Kurucusu Alman İşadamı Hans Thoma olan “DESERT SOLAR” firmasının halen 11 fabrikası bulunmakta olup, 12. Fabrikayı ise Perşembe’li işadamı BFİ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ferda inanla ortak Ordu’ya açıyor. Ordu’da yapılması planlanan güneş enerjisi ve gün ışığından yararlanarak elektrik üretim sistemleri (GES) fabrikasının daha sonraki aşamalarda güneş pili, hücre üretimi ve akü üretimine de geçeceği belirtildi. Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, yani elektrik ihtiyacı olan her yerde herkesin kendi elektriğini üreteceği belirtilerek, güneş enerjisi ve gün ışığından nasıl yararlanılarak elektrik üretimi yapılacağı, halk arasında güneş paneli olarak bilinen güneş pili ve diğer sistemlerin üretileceği fabrika 8000 metre kare alan üzerine 6000 metre kare kapalı alana sahip olacak. İlk aşamada fabrikanın hayata geçmesiyle beraber 150 kişiye istihdam sağlanacağı, sonraki yıllarda da bu sayının 300 kişiyi bulacağı belirtildi. 
Bu tür teknolojik yatırımların ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, yatırımcılarımızı kutluyor, ayrıca çalışmalarında başarılar dilerken de yeni yatırımların önünü açmasını temenni ediyoruz.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı