Reklamı Geç
Advert

ULUBEY'DE HEYELAN TEHLİKESİ!!!!

RİSK ALTINDAKİ 8 DAİRE BOŞALTILIYOR..

ULUBEY'DE HEYELAN TEHLİKESİ!!!!
ULUBEY'DE HEYELAN TEHLİKESİ!!!! MERAL SONGER
Bu içerik 950 kez okundu.


Haber Manşet : Ulubey Yorum Gazetesi (16.02.2016) sayı:501
***************************************************************************
Evler boşaltılıyor, aileler göç ediyor ama Ulubeyli yetkililer sadece izliyor
8 EV TAHLİYE EDİLİYOR

 Ulubey'i yine “heyelan” vurdu. Çatallı Mahallesi'nde heyelan sebebiyle büyük panik yaşanırken, risk altındaki 8 daire için tahliye kararı çıktı. Ulubeyli yetkililerin 15 gündür film izler gibi izlediği ailelerin bazıları ise, Ordu il merkezine göç etti.

2 BİNA RİSK ALTINDA

 Ulubey Gündüzlü Mahallesi’nde 2002 yılında meydana gelen ve 83 konut ile 32 işyerini tamamen kullanılamaz hale getiren heyelanın ardından bu kez de Çatallı Mahallesi'nde heyelan paniği yaşandı. Çatallı Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde eski Veteriner Küme Evleri Mevki olarak bilinen bölgede karların erimesiyle birlikte zeminde kayma meydana geldi. Şimdilik 8 dairelik 2 binayı tehdit eden kayma nedeni ile evlerin duvarlarında, zeminlerinde hatta yolda büyük çatlaklar oluştu. Yaklaşık iki haftadır sessiz sedasız süren heyelan evleri de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Evlerini terk etmek zorunda kalan ve kış ortasında evsiz kalan aileler, hafta sonu gözyaşları arasında evlerindeki eşyalarını topladı. 
“BİZE KİMSE SAHİP ÇIKMADI”

 Toprak kayması nedeni ile evleri büyük zarar gören Özlem Atasever(45), her geçen gün evlerindeki yarıkların biraz daha büyüdüğünü aktararak, yetkililere başvurduklarını ancak 15 gün boyunca Ulubey’den hiç bir yetkilinin merak edip heyelan bölgesine adım bile atmadığını, söyledi. Atasever, 2 hafta önce akşam saatlerinde evlerinde otururken bir patlama sesi duyduklarını ancak tüm aramalarına rağmen o sesin nereden geldiğini tespit edemediklerini, sabah uyandıklarında ise, binadaki büyük çatlakları gördüklerini belirterek, “Kimse bize sahip çıkmadı. Eşimin işi yok, ben hastayım. Can korkusu ile yaşadık. 15 gün ne gelen oldu, ne soran. Durumumuz yok, perişan olduk. Sesimizi duysunlar” ifadelerini kullandı.

 “ŞEBEKE SUYU 3 GÜN 3 GECE DERE GİBİ AKTI”

 “Aynı mevkide yıllardır toprak kayıyordu” iddialarını da değerlendiren Atasever, “23 yıl önce Ocak ya da Şubat ayında şehir şebekesine giden ana boru hattı patladı. Olayın hafta sonuna denk gelmesi ve de dönemin Belediye Başkanının Ankara'dan misafirleri olması nedeni ile şebeke suyu 3 gün 3 gece su kapatılmadı. Evimizin önünden dere gibi şebeke suyu aktı. O olaydan sonra da evde çatlaklar oluştu, çocuklar küçük olduğu için evi boşaltmak zorunda kaldık. Kayınpederim Belediyeyi mahkemeye verdi, mahkemeden tadilat parası kazandı ve evi tekrar yaptırdık. Eve taşındıktan tam 16 yıl sonra tekrar böyle bir olayla karşılaştık. Yıllardır burada yaşıyoruz, ne toprak kayması ne de başka bir afetle karşılaşmamıştık” şeklinde konuştu

. “EVİMİZ BU HALDEYKEN ELEKTRİĞİMİZİ KESTİLER”

Gözyaşları ile evindeki eşyalarını toplayan Atasever, can malın yongasıdır diyerek yaptığı açıklamada ise, şunları söyledi: “Benim bir çocuğum Uzmançavuş, 5 yıldır Doğuda pislik temizliyor. Devletimize vergimizi veririz, faturlarımızı öderiz. Tüm vatandaşlık görevlerimizi yerine getiririz ancak mağduriyet yaşayınca kimse bize sahip çıkmadı. Bir mağduriyet söz konusu ise, bu duruma biraz hoşgörülü bakılması lazım ama yok. Biz Ordu'da kiralık ev ararken, gelip elektriğimizi kesmişler. Derin dondurucuda bulunan tüm yiyeceklerimiz kötü olmuş. Yeniden alma imkanımız yok, aç mı kalalım? Biz bu Devletin çocukları değil miyiz? Neden mağdur olana vuruluyor. Bu zamana kadar bizim faturalarımızı başkaları mı ödüyordu? Oysa Ulubey merkezde elektrik varken, bizim mahalle elektriksiz kalır. Sürekli elektrik kesintileri yüzünden çamaşır makinem bozuldu, bulaşık makinemin kartı yandı, televizyonum bozuldu benim, fakat biz hakkımızı alamadık. 2 gün faturanın günü aksayınca elektrik kesmeyi biliyorlar, bizim bozulan eşyalarımızı da yaptırmalılar.Kim ki bizim bu perişanlığımızın üzerine elektriğimizi de kestiyse, yazıklar olsun, günahtır.”

 “ORDU’YA YERLEŞME KARARI ALDIK”

 

Evlerindeki eşyaları toplarken bile büyük korku yaşadıklarını aktaran Şevket Erol Atasever(53) ise, “Sıvalar dökülüyor, evden sesler geliyor. Yetkililere gittim, “Biz ne yapabiliriz” dediler. 2 hafta bize yol gösteren kimse olmadı, Ordu'ya yerleşme kararı aldık” dedi. Heyelan tehlikesinden dolayı akşamları geçici olarak akrabalarının yanında kaldıklarını belirten Atasever, Ordu İl merkezine yerleşmek için tüm olumsuzluklara rağmen neredeyse tüm hazırlıkları tamamladıklarını, ancak işsiz olduğunu ve yetkililerin seslerini duymalarını, istedi. “CAN KORKUSU İLE YAŞIYORUZ” Evlerinin önündeki betonda büyük bir çatlak oluşan ve 1975 yılından bu yana aynı evde oturduklarını belirten Alaattin(79) - Vaide Yılmaz çifti ise, Can korkusu ile yaşadıklarını, ifade ettiler. Binalarında çocukları ile birlikte 4 ailenin ikamet ettiğini belirten Yılmaz çifti, 23 yıl önce Belediyenin şebeke suyunun patlaması ile oluşan çatlakların ardından ilk kez böyle bir afete maruz kaldıklarını belirterek, “Evimizin içerisinde şuan çatlak ya da patlama yok ama korku ile yaşıyoruz. ” şeklinde konuştular. “AFAD MÜDAHALE ETTİ” Hafta sonu ailelerle yaptığımız görüşmenin ardından ise, Çatallı Mahallesi Muhtarı Serkan Öztürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) ekiplerinin dün (Pazartesi) bölgede inceleme yaptıklarını, söyledi. Mahallede toprak kayma ve heyelan riskinin, büyük panik yarattığını belirten Muhtar Öztürk, “AFAD ekipleri bahsi geçen konutlarda ikamet edilmemesi ve konutların ivedilikle tahliye edilmesi gerektiğini açıkladı. Ne yazık ki, Mustafa Demircan, Naci Yılmaz, Levent Yılmaz, Alaattin Yılmaz, Yüksel Eğrek, Bülent Yılmaz, Sefer Atasever, Celal Atasever, Şevket Erol Atasever ve İlhan Akkuş adlı vatandaşlarımız evlerini boşaltıyorlar” dedi.
KAYNAK: Ulubey Yorum Gazetesi (16.02.2016) / sayı:501
MANŞET HABER

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu