Reklamı Geç
Advert

PAZARA’DA HİLE KARIŞTI

Sahteciler margarini tereyağının orasına gömüp 'tereyağı' diye satıyor

PAZARA’DA HİLE KARIŞTI
PAZARA’DA HİLE KARIŞTI MERAL SONGER
Bu içerik 725 kez okundu.

 

Üçkâğıtçılar, yüzyıllardır insanlar tarafından doğal olarak üretilen ve sofraların vazgeçilmez besinlerinden tereyağına da el attı. Süt, yoğurt, peynir, et ve sucuk derken, tereyağına da hile karıştı. Bazı uyanıklar margarine tereyağı esansı katarak 'doğal tereyağı' diye tüketiciyi kandırırken, kimileri küflenmiş tereyağlarını eritip tekrar piyasaya sürüyor. Kimi hileciler de içerisine patates kattıkları tereyağlarını satışa sunuyor.

Şimdi ise sahtekârlar başka bir yöntem bulmuşlar. Margarini hakiki tereyağının ortasına koyuyorlar. Taze tere yağ diye bunu alan vatandaş tereyağını kesince şoka uğruyor.

Ordu da bazı Pazar esnafında da sahte tere yağ furyası başladı. Pazar esnafından tereyağı alan Kültür ve Turizm Bakanlığı'da Devlet Türk Halk Müziği Korosu Sanatçısı-Sanat Koordinatörü Taner Can da pazardan aldığı tereyağı sahte çıkanlardan. Konuyla ilgili sosyal medyadaki sayfasında organik diye aldığı tere yağına margarin karıştırıldığını görünce çileden çıka Taner hoca hesabında vatandaşlara uyarıda bulunmuş ’Sevgili dostlar,
İnsanlarda sahtekârlık diz boyu olmuş. Ordu Köylü pazarından aldığımız tereyağının içine, nebati yağını yerleştirip satıyorlar. Acaba bu yaptıkları haram olmuyor mu’ diyen Taner hoca aslında son günlerde kanayan bir yaraya parmak basmış oldu.

 

Tereyağında da sahteciliği anlamak için bir takım yöntemler var. Küçük bir Parça tereyağını suda eritin, erirse tereyağıdır; eğer erimemişse, parçalara ayrılmışsa muhtemelen margarindir.

 

Doğal tereyağı, oda sıcaklığında tamamen erimez, yumuşar ancak şeklini muhafaza eder.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu