Reklamı Geç
Advert

Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Konvoyu Törenle Uğurlandı

Bayırbucak Türkmenleri ve ihtiyaç sahibi Suriyeli aileler için toplanan ve 5 tır’dan oluşan yardım konvoyu, düzenlenen törenle Suriye’ye uğurlandı.

Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Konvoyu Törenle Uğurlandı
Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Konvoyu Törenle Uğurlandı MERAL SONGER
Bu içerik 538 kez okundu.

 

 

 

Ordu Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde, hayırsever kişi, kurum, şirket, meslek odası ve sivil toplum örgütleri tarafından bağışlanan giyecek ve yiyeceklerden oluşan 5 tır dolusu yardım, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkılınç, İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Recep Dizdar, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Sagra Gıda Ordu Şube Müdürü Teoman Önsel, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor, yardımda bulunan diğer kişi ve kurum temsilcilerinin katılımıyla Ahmet Cemal Mağden Huzurevi önünde düzenlenen törenin ardından Suriye’ye uğurlandı.

 

160.136 adet giyim, ayakkabı, battaniye, çocuk bezi, yatak, temizlik malzemesi ile un, bakliyat, bebek maması, çay, tuz, sarelle gibi ürünlerden oluşan 6.584 kg gıda maddesinin yer aldığı 5 tır’lık yardım konvoyunun uğurlanması töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Suriye’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Artık iş katliam boyutlarına geldi. Fecaat yaşanıyor. Bir çok insan canını kurtarmak için ceketini alıp evini, barkını belki yüzyıllardır kurduğu işini terk edip, başka ülkelere sığınmacı olarak gittiler. Bunların en az 2 milyonu Türkiye’de hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Senelerdir kardeşlerimize bağrımızı açtık. Ensar ve muhacir örneğinde olduğu gibi. Bunların bir kısmı batıya iltica etmek istiyor. Bunu yaparken de botları batıyor, ölen bebekler kıyıya vuruyor, büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ama Suriye’de kalıp, orada mücadeleye devam eden insanlar da var. Çoğu da  açlıkla pençeleşiyor. Şimdi bunları görüp de duyarsız kalmak mümkün mü? Tabiî ki mümkün değil. Biz de bir yardım kampanyası başlattık. Ordu genelinde insanlarımız Allah razı olsun bu kampanyamıza destek oldular ve yardımda bulundular. Giysi, battaniye, gıda gibi insani ihtiyaçlardan oluşan şimdilik 5 tır malzeme toparlandı. Üniversitemiz destek verdi, iş yerleri destek verdi, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımız destek verdi, işadamlarımız destek verdi, herkes destek verdi. Toplanan bu yardımlar, sağ salim inşallah kaza bela olmadan açlıkla pençeleşen Suriye’deki Bayırbucak Türklerine gidecek. Türk olsun, Arap olsun bizim için fark etmez, yeter ki insan olsun. Yardım kampanyamıza katkıda ve katılımda bulunan bütün arkadaşlarımıza, bu yardımları tek tek toplayan il sosyal yardımlaşma vakfı müdür ve üyelerine, ilçe vakıflara çok teşekkür ediyorum. Valilik olarak biz bu yardımları organize ettik. Ancak halkımızın verdiği destekle bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun konuşmanın ardından, 5 tır’dan oluşan yardım konvoyu, törene katılanlar tarafından dualar eşliğinde Suriye’ye uğurlandı. 

 

Yardım tır’ları Hatay’ın Yayladağı ilçesinden Suriye’ye geçiş yaparak, yardımları Bayırbucak Türkmenlerine ve ihtiyaç sahibi Suriyeli vatandaşlara ulaştıracak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu