Reklamı Geç
Advert

YERLİ MALI HAFTASI 19 EYLÜL İLKÖĞRETİM OKULUNDA KUTLANDI

Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve hatalardandır.

YERLİ MALI HAFTASI 19 EYLÜL İLKÖĞRETİM OKULUNDA KUTLANDI
YERLİ MALI HAFTASI 19 EYLÜL İLKÖĞRETİM OKULUNDA KUTLANDI MERAL SONGER
Bu içerik 1122 kez okundu.

 

II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibarenYerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

 

 

 

Ordu 19 Eylül İlköğretim Okulu öğrencileri her yıl 12-18 tarihleri arasında kutlanılan ‘Yerli Malı Haftası’nı düzenledikleri etkinlikle kutladı. Öğrenciler tamamı yerli ürünlerden oluşan yiyecekleri sınıflarında açtıkları stantta sergileyerek ikramlarda bulundu.

Yerli Malı Haftası nedeniyle röportaj yaptığımız okul öğrencisi Burçin Sıla Eren etkinlikle ilgili şunları kaydetti’, "Yerli malının önemini bizler uygulamalı öğreniyoruz.. Arkadaşlarımızla evlerimizden getirdiğimiz yiyeceklerle yerli malı standı açarak ikramlarda bulunduk. Bu ürünlerin arasında yabancı marka hiçbir şey yok. Bu tür etkinliklerin eğitim başarı seviyesinin yükseltilmesine de katkısı büyüktür.” dedi.


Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu