Reklamı Geç
Advert

Her şeyden bir parça...

Uzunca bir aradan sonra yeniden merhabalar değerli okurlarım. Bir yılı aşkın bir sürenin ardından sizlerle bir arada olmaktan ziyadesiyle memnunum.

Her şeyden bir parça...
Her şeyden bir parça... MERAL SONGER
Bu içerik 912 kez okundu.

 

Dört yılı aşkın bir süredir Ordu'da gerek görsel medya da gerek gazetelerde ki haberlerimizde gereksede köşe yazılarımızda yaşadığımız kentin sorunlarını ve yapılan her olumlu işi sizlerle paylaşmaktan, bilginize sunmaktan geri durmadık. 

Köşe yazımın başlığında da belirttiğim gibi bu yazımda pek fazla detaya girmeden biraz siyasetten biraz kültür ve sanattan birazda kentimizde ki diğer önemli konu başlıklarından birkaç cümle ile bahsedeceğim.

Öncelikle 25 Kasım genel seçimlerinin ardından Türkiye yeniden tek başına bir iktidarla yeni bir sürece girmiş oldu. Umuyoruz ki bu yeni süreç hem ülkemize hem de Ordumuza yeni kazanımların gelmesine vesile olur. Elbette iktidarın ve onun iradesinin yönettiği bir kentte yaşamak da ayrıca bir şans. Fakat bu şansı yerel seçimlerden bu yana Ordu'da pek fazla hissedemediğimizi söylesek yerinde bir ifade ile durumu izah etmiş oluruz. Bu ifademizide şehrimizde henüz elle tutulur gözle görülür pek bir girişimin olmadığını dile getirmekle de sanırım desteklemiş olacağız. Burada ki maksat şahısları ya da kurumları kötülemek değil aksine bu kentte yaşayan sade bir vatandaş olarak göremediklerimizi yazılarımızla sizlere aktarmaktan başka bir gaye taşımamaktadır. Ümit ediyoruz ki kısa süre zarfında kentimizde göreceğimiz güzel gelişmeleri de sizlerle paylaşmakdan yoksun kalmayız.

Siyasetin gölgesinde fazla soluklanmadan birazda kent yaşamından, sosyal hayatından, kültür ve sanatından bahsedelim. Özellike Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ki tiyatro ekibinin kent genelinde gerçekleştirdiği binlerce etkinlik, bölge insanının sosyalleşmesi, bir arada bulunması, tiyatroya olan ilgisinin artırılması takdire şayan bir durum. Emeği geçenlere teşekkürler. Elbette Ordu'nun kültürel mirasa sahip çıkmada ki aciz durumu ise iç acıtan diğer bir önemli husus. Örneğin eski vali konağının halihazırda ki harabe görüntüsü, yüz yıllık tarihi Kabana Çeşmesi'nin aynı manzarayla ayakta kalmaya çalışması gibi.. Hazır bu konuya girmişken tarihi mirasa sahip çıkmada önemli çalışmaları olmuş iki değerli insanı anmadan geçemeyeceğim. Ordu'da görev yaptıkları dönemde yukarıda örneğini verdiğim ve daha pek çok kültürel ve sanatsal anlamda değerlerimize değer veren, görevlerinin erbabı Ordu eski İl Turizm ve Kültür Müdürü Erkan Gülderen ile Ordu eski Valisi Orhan Düzgün'ün bu kente olan katkıları, geride bıraktıkları güzel çalışmalar ile Ordu halkının gönlünde unutulmazlar arasına girdiler. 

Bu kıymetli yöneticiler arasına son zamanlarda göz dolduran çalışmaları, Türkiye'ye ve Ordu'ya katkılarıyla Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz'in ismini de yazmamak olmaz diye düşünüyorum. Başkan Akdeniz'in çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. Tabi kendisinin ülke genelinde ki durmadan, yorulmadan gerçekletirdiği kayda değer çalışmalarını da alkışla ve bu şehirde yaşayan birisi olarak gururla destekliyoruz.

Yazımızın son bölümünde ise kısaca kent yaşamından bahsedip bu haftalık konuyu kapatacağım. Dar sokakları, kaldırımları kaplayan esnaf tezgahları, bitmez tükenmez trafik çilesi, köşe başlarında dilendirilen çocukları, işsizliğin günden güne arttığı, yoksulluğun ve yokluğun dibe vurduğu, nüfusun azaldığı, göçün arttığı, köylü Fadime teyzemin bir ümitle şehre getirip sattığı üçbeş ürünüyle geçimini sürdürmeye çalıştığı, çiftçi Mehmet amcamın fındıktan, mazottan dert yandığı, okumak için kilometrelerce yol giden öğrencilerinin üşüyen minik ayaklarıyla ününe ün kattığı Ordum, ben sayamadım gerisinide sen getiriver. "Sorunun nedir" diye soran olur mu dersin? Soran olursa da sen hangi cevabı vereceksin?

Haftaya yeni bir yazı dizisinde buluşmak temennisiyle, esen kalın.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu