Reklamı Geç
Advert

YAYLAYA YAĞAN KAR YILKI ATLARINI TELEF ETTİ

Dondurucu soğuk köpekleri ve atları telef etti.

YAYLAYA YAĞAN KAR YILKI ATLARINI TELEF ETTİ
YAYLAYA YAĞAN KAR YILKI ATLARINI TELEF ETTİ MERAL SONGER
Bu içerik 1011 kez okundu.

 

 

Ordu Kabadüz’e bağlı Turnalık yaylası girişinde yaylada dolaşan yılkı atı soğuktan donarak öldü. Turnalık yaylasında bir işletme sahibi, olan Serdar Şimşek’te her sonbahar aynı burada aynı durum söz konusu. YAZIN Hayvanları çalıştırıp sahipleri kışın Turna lığa terk ediyorlar. Bu hayvanlar burada açlıktan ölüyor yâda ayı, kurt veya bir araç parçalıyor. Soğuktan ölsün diye atları ve köpekleri bu şekilde ölüme terk edenlere sözüm yok onlar nasip siz caniler, söz insana söylenir. Her yıl Yener başkanla bu atlar kar altında kalmasın diye araştırıp toplayıp birilerine rica minnet veriyoruz, insanlar sahiplensinler at sahibi olsunlar diye. Biz atları bulana kadar iş işten geçmiş oluyor. Geçen yıl yirmi at vardı. Karda bırakılan. Başkana haber verdim oda toplatalım dedi aradım atlar yok karda bulamadım ormana sığınmışlar orada ayı kurt işlerini bitirmiş

Başkan 4 tanesini bulmuş Orduya indirmiş,3 tanesini köylülere verdik. Bu yıl aynı şey yine 5 at bir yerde 2 at bir yerde havalarda iyi idi sahipleri alır diye beklerken kar atında Terk edildikleri ortay çıktı.

Sabah atı asfaltın kenarında görünce üzüldüm. Gözleri her şeyi ifade ediyordu.

 

 

 

Devlet yöneticilerinden Ricam bir çözüm yolu var. bu hayvanların kulaklarına kulak küpeleri takılıp sahiplerine tescillenebilir. Tarım müdürlüğü belediye bunun önüne geçebilir. Ben o donmuş gözlere bakınca insan olduğumdan utandım. At bizim milletimizce kutsaldır. Tarih boyunca atalarımız savaşları at üzerinde kazanmış. Ayrıca yaşadığımız topraklarda bile bu kutsal hayvanların hakkı vardır. Elimden gelen budur fazlası için de hep mücadele vereceğim, ayrıca bu hayvanlar aç kalmasın diye kışın soğukta yaylalara havadan helikopterle belirli aralıklarda yiyecek atılabilir dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu