Reklamı Geç
Advert

YETKİLİLER UYARDI ‘ÇİN MALI ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN!!!

OKULLAR AÇILIYOR

YETKİLİLER UYARDI ‘ÇİN MALI ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN!!!
YETKİLİLER UYARDI ‘ÇİN MALI ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN!!! MERAL SONGER
Bu içerik 889 kez okundu.

 

 

2015-2016 eğitim- öğretim yılın yaklaşmasıyla halkımızın kırtasiye alışverişi yapmaya başladığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, velileri alışveriş öncesi uyardı. Palandöken, “Alınan ürünler çocuklarımızın sağlığını tehdit etmemelidir.  İthal ürünlerin menşeine mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve EN-71 uluslararası standart işaretleri aranmalı ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır' dedi.

            -‘SÜSÜNE DEĞİL İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN’

            Palandöken yaptığı açıklamada, 'Rengârenk ve süslenerek yapılan ürünlerin dış görüntüsüne kanmayın. Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. Yollarda eğreti tezgâhlarda satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin' diye konuştu.

            Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bazı ürünlerle ilgili resmi gazetede yayınlanan tehlikeli kimyasal madde tebliğine dikkat çeken Palandöken, 'Tekstil, hazır giyim, deri ürünleri ve kırtasiye ürünleri başta olmak üzere bazı tüketim ürünlerinde azo boyar maddeler ve fiyatların kullanımı ile ilgili getirilen sınırlamalara mutlaka dikkat edilmelidir. Uzakdoğu Ülkelerinden getirilerek ucuz diye piyasaya sürülen ürünler tercih edilmemelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2011 yılında yapmış olduğu denetimlerde kırtasiye ürünlerindeki güvensizlik oranı yüzde 53 iken bu oran 2012'de yüzde 24 oranına düşmüştür. Yine 2011'de kırtasiye ürünlerindeki aykırılık oranı yüzde 53 iken, 2012'de yüzde 24'e, 2013'te yüzde 18'e, geçen yıl yüzde 11,2'ye düşmüş bulunuyor. Buna rağmen 2015 yılın ilk yarısında denetlenen 375 kırtasiye ürününün 15'inde sağlığa aykırı zararlı fitalat tespit edildi. Yani ne kadar düzelme olsa da yine çocuklarımızın sağlığını piyasada satışı yapılan Uzak Doğulu ürünler tehdit etmektedir. Bu tespitler vatandaşlarımıza rehber olmalı ve alacakları ürünlere çok dikkat etmelidirler' şeklinde konuştu. 

            KIRTASİYE VE GİYİM ÜRÜNLERİNE DİKKAT'

 

Konuyla ilgili gazetemize özel röportaj ’da  veren kırtasiyeci Erdoğan Deveci’ Çin de fason yaptırılan kırtasiye ,oyuncak ,elbise, ayakkabı, ,vb.,. İthal olan bütün ürünlerde bulunan boyalar, sağlık açısından çok zararlı ve kanserojen madde içermektedir. Örneğin okul çantalarının kumaşında her hangi br madde ol masada fermuar kısmında bu maddelere rastlamak mümkündür. Tüm dünyada marka olarak tanına fabl ‘de bile kanserojen madde vardır. Burada kanserojen maddenin olmaması diye bir şey artık söz konusu değildir. Genel olarak bütün hepsi kanserojen içermektedir. Önemli olan içeriği az olan ürünleri kullanmak ve satın almaktır. Zaten bu ürünler bizim elimize gelmeden önce gümrükte kontrol edilmekte eğer zararlı madde içeriği%5 ise satışa bunun üzerinde yüzdelerde olan zararlı maddeler içeriyorsa satılmamaktadır. Burada tüketicimizi yapacağı şey ürünleri ambalajlı satın alsınlar. Tıpkı gıda maddeleri gibi açıkta satılan hiç bir ürünü ucuz diye satın almasınlar. Özellikle kırtasiye ürünlerini kırtasiyeci den veya kitapçılardan satın alsınlar. Ucuz ürün alalım derken geleceğimizin nesli olan çocuklarımızın sağlığı ile oynamasınlar ’dedi..

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, tüketicinin korunmasına yönelik yürüttükleri faaliyetlerden birinin piyasa gözetimi ve denetimi olduğunu belirterek, bu kapsamda piyasada tekstil, kırtasiye, ayakkabı gibi ürünlerin insan sağlığını tehdit edip etmediğine yönelik denetimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu