Reklamı Geç
Advert

TÜRKİYE KAMU-SEN ORDU İL TEMSİLCİLİĞİ 2016-2017 TOPLU SÖZLEŞMESİ KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR

Yaklaşık 3 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emekli ve  aileleri ile birlikte toplam 20 milyon vatandaşımızın beklentileri bu toplu sözleşmede de gerçekleşmedi.

TÜRKİYE KAMU-SEN ORDU İL TEMSİLCİLİĞİ 2016-2017 TOPLU SÖZLEŞMESİ KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR
TÜRKİYE KAMU-SEN ORDU İL TEMSİLCİLİĞİ 2016-2017 TOPLU SÖZLEŞMESİ KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR MERAL SONGER
Bu içerik 736 kez okundu.

 

  Her anlaşma sonrası olduğu gibi, bu anlaşmayı da “Tarihi başarı” olarak niteleyen sözde yetkili konfederasyon 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4’e imza attı. 

  2013 yılında imzalanan toplu sözleşmenin vatandaşlarımızın 2014 ve 2015  bütçesinde yarattığı tahribat giderilmeden atılan bu imza önümüzdeki 730 gün için tarihi bir leke olarak kalacaktırDolar kurunun zirve yaparak 3 TL’yi bulduğu, altının gram fiyatının 110 TL’ye ulaştığı, 2014 yılı enflasyonun bile yüzde 8,2 olduğu bu dönemde geçmiş yıl kayıplarımızı, emeklilerimizin beklentilerini, hizmet kollarında çözüm bekleyen yüzlerce sorunu göz ardı ederek atılan bu imza memurlarımız ve emeklilerimize 2016-2017 yıllarının da kaybedileceğinin en açık bir göstergesidir. 

 2016 yılı için en düşük devlet memuru maaşına yüzde 33.2 isteyen bir konfederasyon yüzde 11’lik bir zammı tarihi başarı  olarak ilan ediyor. Yani yüzde 33.2’nin 3’te biri oranında bir zam alabilmişler ama diyorlar ki, “Biz tarihi başarı elde ettik” 2017 yılında da 3+4’ü tarihi başarı olarak sunuyor. Yüzde 23.8 en düşük devlet memuru maaşına zam istemişler aldıkları yüzde 7’yi başarı olarak takdim ediyorlar, bu nasıl bir başarıdır? 

  Fazla mesai ücreti, fiili hizmet zammı konularını çözdüklerini iddia edenler yarın devlet memurlarına gerçekler ortaya çıkınca ne anlatacak? Öğretmenler olarak 6 saat nöbet ücreti için verdiğimiz mücadeleyi yok sayarak 2016 için 2 saate ,2017 için 3 saate karşılık gelecek rakamlara imza atanlar taleplerin üçte birine memuru ve emekliyi mahkum edenler siz kimin adına mücadele veriyorsunuz? 

  Soruların cevabı bellidir: Ne yazık ki ikinci toplu satış sözleşmesine de imza atan yetkili sendika tavrını çalışandan değil hükümetten yana koymuştur. Masadan kalktık görüntüsünün ardından attıkları imzayla 2016-2017 yıllarının da çalışanlar ve emekliler için büyük sıkıntılara sebebiyet vereceği aşikardır. Aymazlıkla fiyaskoyu başarı olarak pazarlama gayretleri boşunadır. Vergi dilimi sorununu göz ardı edenler almakla öğündükleri artışların mayıs ayından itibaren yok olması karşısında artık başka yalanlara başvururlar. Peki devlet memurları nereye başvururlar ya da başlarını hangi taşa vururlar onu bilemiyorum. 

  Bu rezalet karşısında Türkiye Kamu-Sen olarak elbette eylemlerle tavrımızı ortaya koyarız. Ancak her gün şehit verdiğimiz canlarımızın küllenmeyen acıları elimizi kolumuzu bağlıyor. Bizi yoksulluğa ve hatta açlığa mahkum edenlere bunun elbet bir hesabının olacağını bilmelerini hatırlatmakta fayda görüyorum. Yetkili sendikanın üyesi devlet memuru arkadaşlarımız bu sorunun asıl yükümlüsü sizce kimler? Mücadelede yerine ver kurtul anlayışı kendiliğinden mi oluştu? Her ortamda haklı olduğumuzu söyleyip gönlü bizimle olanlar artık gerçeklerle yüzleşme zamanı gelmedi mi? Daha neyi bekliyorsunuz, koltuklar doldu, birileri milletvekili de oldu. Başka milletvekillikleri ve koltuklar için trende yer kalmadı. Artık kendi emeğimize ve alın terimize sahip çıkmanın zamanıdır. Birileri için değil kendimiz, çalışanlar ve ülkemiz için mücadele vermek üzere sizleri Türkiye Kamu-Sen çatısı altında olmaya; bundan sonraki toplu sözleşmelerde hakkımızı almak için gerçek sendikacılığa destek vermeye davet ediyorum.Kamuoyuna saygılarımla. 

    

  

                                                                                               Ömer OKUMUŞ 

                                                                            Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu