Reklamı Geç
Advert

Sivrisinek Isırdı Deyip Geçmeyin

Yaz aylarının gelmesi ve havaların iyice ısınmasıyla birlikte sivrisinek kâbusu geri döndü.

Sivrisinek Isırdı Deyip Geçmeyin
Sivrisinek Isırdı Deyip Geçmeyin MERAL SONGER
Bu içerik 1034 kez okundu.

 Ordu belediyesi her akşam mahalle ve sokak aralarında ilaçlama işlemi yasada bazen evlerde saklanan sivrisineklerin bizleri ısırmasına engel olamıyoruz. Özellikle gece uykumuzun en tatlı yanında başımızda duyduğumuz vızıltılı o ses çoğu zaman alerji ve mikrop kapmalarına neden olabiliyor.

 Özel haber /Meral Sönger

Çift kanaltlıların altı ayaklı böceklerinden olan sivrisinekler yaşamlarında yumurta, larva, pupa ve erişkin canlı olmak üzere 4 evre geçirirler. Üreyebilmek için başka canlıların kanlarına ihtiyaç duyan sivrisinekler özellikle canlıların fazlaca aktif olmadıkları gece vakitlerinde hareketlidirler. Sığ su birikintilerinde, dere kenarlarında yada havuz gibi hareketsiz sularda üreme ortamı bulan bu canlılar hastalık taşıyıcı canlılardan olduğundan insanlar için önemlidirler.

Sivri Sinek Isırığı:

Sivrisineklerin sadece dişileri kan emerler. İki parçadan oluşmuş olan hortumlar biri diğerinin üzerinde kayarak canlı derisine girer. Bu esnada canlının rahatsız olmaması için sinek tükürüğüyle beraber uyuşturucu bir madde salgılar. Bu salgı derideki ısırılan bölgeyi uyuşturduğundan sinek karnını kan ile doldurana kadar canlının haberi olmaz. Ayrıca sinek bu tükürük salgısıyla beraber hastalık da bulaştırabilir. Sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıkların en iyi bilineni sıtmadır. Sıtma hastalığını anofel türü sivrisinekler bulaştırırlar.

Sivrisinek ısırıkları için doğal yöntemler.

·         İlaç kullanımını sevmeyenler için bir kaç doğal sivrisinek ısırıklarından korunma yöntemi.

·         Kolonya sürmek sivrisinek sokmalarına karşı iyi bir savunma aracıdır.

·         Kaşıntının hafifletmesini sağlayacak baksa bir yöntem ise aspirin, bir aspirini biraz sulandırarak ezip şişen ve kaşınan bölgenize sürünüz.

·         Isırılmış bölgeyi soğuk suyla temizlemek iyi gelecektir, özellikle buz ile şişen bölgeye masaj yaparsanız kaşıntı hissini azaltacaktır.

·         yöntemlerden biride diş macunu kaşınan bölgeye sürmektir. Malum her zaman yanımızda olan tatilde, plajda veya evde çok rahat ulaşabileceğimiz üründür.

 

Sivrisinek ısırığı sonucu kör olan kadın ise sivrisinek tehlikesine verilecek son örnek.

Ünlü tatil bölgesi Karayipler'de sivrisinek dehşeti yaşandı. 69 yaşındaki bir İngiliz kadın bir sivrisineğin saldırısına uğradı. Bir hafta boyunca baş ve karın ağrısı çeken talihsiz kadın doktora gitti.
Doktorlar 
HIV başta olmak üzere birkaç test uyguladılar. Bir gün sonra gözlerinde sorun olduğunu anlayan kadının görme kaybı yaşadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda kadını ısıran sivrisineğin Chikungunya virüsü taşıdığı ortaya çıktı.
Talihsiz kadının tedavisine bakan Dr .Abhjit Mohite "Gereken tüm müdahaleleri yaptık ama maalesef kadının sağ gözünde ciddi anlamda görme kaybı meydana geldi" açıklaması yaptı. Bir hafta hastanede kalan kadının ülkesine gittiği öğrenildi.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu