Reklamı Geç
Advert

Kapasite Dışı Taşıma Yapan Minibüsler kazaya davetiye çıkarıyor

Fındık sezonun başlaması ve fındık işçilerinin taşınmasından kaynaklanan kapasite dışı taşımacılık, ölümlü kazalara neden olmakta. Yetkililer ne kadar önlem alabiliyor? Giden canlara yazık..

Kapasite Dışı Taşıma Yapan Minibüsler kazaya davetiye çıkarıyor
Kapasite Dışı Taşıma Yapan Minibüsler kazaya davetiye çıkarıyor MERAL SONGER
Bu içerik 587 kez okundu.

 

Özel Haber /Meral Sönger

Konuyla ilgili Doğuş Haber’e açıklama yapan Ordu Şoförler Odası Başkanı Hamdi Işık yaptığı açıklamada yaşanan kazalarla ilgili şunlara değindi:

 Halkımız bir an önce fındığını kurtarmak için bilinçsizce hareket etmekte ve bilinçsizce araç kullanılmaktadır. Bir an önce bahçeleri kurtarılsın diye araçlarına fazla miktarda işçi ve yük almaktadırlar. Nitekim en son Nizamettin mahallesinde fındık işçilerini taşıyan midibüsün içinden 24 yaralı ve 2 kişininse ölü olarak kayıtlara geçmesi bunu göstermiştir. Dikkat edilirse bu tür kazalar hep hususi araçlarda meydana gelmektedir. Çünkü ticari araç sürücüleri bu konuda daha fazla bilinçlidir. Demekti bu hususi araçları kullananlar yeterli belgesi ya da tecrübesi olmayanlardır, ya da yeni yetme şoförlerden olduklarını tahmin ediyoruz. El betteki bu tür kazaların olmamasını arzu ederiz. Burada birazda iş kolluk kuvvetlerine düşmektedir. Kolluk kuvvetleri denetimlerini sıklaştırırlarsa bu tür kazalar biraz daha denetim altına alınabilir.

ORDU DA YOĞUN BİR TRAFİK VAR

Başkan Işık ‘Ordu ‘da fındık sebebi ile yoğun bir trafik akışı var. O yüzden köylerde jandarmaya şehirde ise trafik polislerine büyük iş düşmektedir. Yetkililer bu konuda biraz daha duyarlı olmalılar.

Genellikle fındık sezonunda fazla insan ve yük taşıyan minibüsler kazaya sebep olmaktalar. Bunun denetiminin iyi yapılması lazım. Kendi kapasitesinden fazla insan ve yük alan araçların dengesi bozulmakta bu araçlarda kazaya daha yatkın olmaktadırlar. Burada esnafımıza ve halkımıza da iş düşmektedir. Eğer canın ve malının sevkini yapıyorsa biraz daha dikkatli olmak zorundadır.

ORDU DA YABANCI PLAKALI ARAÇ SAYISINDA ARTIŞ VAR

Fındık sezonu olduğu için Ordu’da yabancı plakalı araç sayısında artış yaşanmaktadır. Doğudan gelen günlükçüler Ordu ‘da minibüsçü esnafımızın ekmeği ile oynamaktadır. Sanki Bunların dokunulmazlık özelliği var gibi bütün yasalar bizim esnaflarımız için geçerlidir. Doğudan gelen birçok minibüs kullanan şoförlerin belgelerinin dahi olmadığı bize gelen bilgiler arasındadır. Bunların yeterince kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Yine en son kaza yapan araç hususi araç olup bu tür araçların çoğunun vergiye kayıtı bile yoktur. Bu tarz taşımacılık yapan insanlar gerçek şoför esnafının ekmeği ile oynamaktadır. Bu tür araçlara Ordu Şoförler ve Otomobilciler odası olarak şiddetle karşı çıkıyoruz. Zaten zor şartlarına namusuyla ekmeğinin peşinde olan şoför esnafının kazancının bölünmemesi için denetimlerin sıklaştırılmasını istiyoruz…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu