Reklamı Geç
Advert

BOZUKKALE ÇÖP KALEYE DÖNÜŞMÜŞ..

Ordu'nun ilk yerleşim yerlerinden olan Bozukkale (Cotyora) yarımadası tarihinde ilk defa böyle bir çöp görmüştür.

BOZUKKALE ÇÖP KALEYE DÖNÜŞMÜŞ..
BOZUKKALE ÇÖP KALEYE DÖNÜŞMÜŞ.. MERAL SONGER
Bu içerik 959 kez okundu.


Ordu ili’nin ilk kuruluş yeri olarak bilinen Cotyora ( Kot Türklerinin yurdu) Kod Yurdu halk arasında Bozukkale, yapılan araştırmalara göre Bizanslılarca XI. yüzyılda yapılan küçük bir gözetleme kulesi olduğu anlaşılmıştır. Ordu-Samsun karayolu üzerinde il merkezine 2 km mesafede deniz kenarındadır. 2. derece arkeolojik SİT alanı olarak tescillidir.

Ordu Merkeze 2 km mesafededir.

Merkez 2km, Güzelyalı Mahallesinde bulunmaktadır.

Zamanın AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal 2013 yılında vekil iken bu tarihi mekânla ilgili verdiği röpörtajın bir bölümünde , "Cotyora yarımadasının sağında ve solunda çeşitli kayaların oyularak elde edilmiş kalıntılar olduğunu gördük. Testi kalıntıları gördük. Bunların günümüze kadar ulaşması bizleri ayrıca heyecanlandırdı. Yöre halkı üzerinde şu anda lahana yetiştiriyor. Bunu turizme açıp Karadeniz turizmini canlanmasına katkı olsun istiyoruz. Turizme kazandırıldığında ziyaretçiler bu tarihi kalıntıları görebilirler. Bunun için araştırma başlattık. Önümüzdeki yıl içinde somut şeyler elde edeceğiz. Buraya sadece Ordulular'ın değil, dünyadan Ordu'ya gelen turistlerin de dikkatini çekmeye çalışacağız. İlimizin yanı sıra Karadeniz ve ülke turizmine de büyük katkısı olacak." Demişti.

Bu gün ordunun halkının ve bu bölgede yaşayanların denize girdikleri ayrıca yerli ve yabancı turistlerin de çoğu zaman uğradıkları bu alan çöplerle baş başa bırakılmış. Hafta sonu bu bölgeye denize giren vatandaşlar buradaki çöpleri görünce tepkilerinde dile getirdiler.

Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz. Ordu sadece ana cadde ve sokaklardan ibaret değil…Tarihi yerlerimizi çöp götürüyor..

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu