Reklamı Geç
Advert

KLİMA CAN ALDI

Denizlide yaşayan Üniversite öğrencisi klima zehirlenmesinden hayatını kaybetti

KLİMA CAN ALDI
KLİMA CAN ALDI MERAL SONGER
Bu içerik 1513 kez okundu.

Ordu ili Düz Köy Mahallesi muhtarı Olgun Öztürk'ün yeğeni Mehmet Palazoğlu klima zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre Denizlide yaşayan ve Pamukkale üniversitesinde öğrenci olan Mehmet Palazoğlunun ölüm haberini alan babası nında kalp krizi geçirip Denizlideki bir hastanede yoğun bakıma yatırıldığı öğrenildi.Ordu da üzüntü ile karşılanan Mehmet Palazoğlunun ölümü ise klima zehirlenmesini gündeme getirdi.Edinilen bilgilere göre Palazoğlunun naaşı kesin ölüm sebebinin belrlenmesi için otopsi yapılmak üzere  adli tıp kurumuna gönderldi.Olayla ilgili soruşyurma sürüyor..

 

Uzmanlar 'Klimalı evlerde de karbonmonoksit zehirlenmesi olabilir' dediler


Ankara Üniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aşırı sıcak günlerde kuzeye bakan, direkt güneş ışığı almayan ya da klima ve benzeri araçlarla soğutulan evlerdeki havanın dışarıdaki havadan soğuk olması nedeniyle binalarda inversiyonun (terse dönme olayı) yaşanabileceğini belirtti.
Bacaların havanın yükselmesi sistemiyle çekiş yaptığına işaret eden Akdur, “Aşırı sıcak havalarda dışarıdaki hava sıcak, içerideki hava serindir. Bu nedenle, kombi ve şofben bacaları zor çeker ve bazen de hiç çekmez” dedi.

Dışarıdaki hava 45 dereceyken içerideki hava 20-21 derece ise havanın sıcaktan soğuğa akması nedeniyle bacaların ters çekeceğini anlatan Akdur, “Bu durumda şofbeni çalıştırırsanız baca çekmez. Ve gazı evin içine verir. Bu da salınan karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenmelere neden olur” diye konuştu.

Baca tepme ve buna bağlı zehirlenme riskinin bilinenin aksine yaz aylarında da görülebileceğini ifade eden Akdur, bu nedenle günün sıcak saatlerinde hermetik olmayan, baca sensörü bulunmayan şofben ve kombileri kullanılmaması gerektiğine işaret etti.

"KOMBİNİN TÜPLÜ YA DA DOĞALGAZLI OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL"

Ters akım nedeniyle karbonmonoksit veya doğalgaz zehirlenmelerinin yaşanabileceğini söyleyen Akdur, kombinin tüplü ya da doğalgazlı olmasının bir öneminin bulunmadığını söyledi.

Akdur, aşırı sıcak günlerde şofben veya kombi yanarken aşırı uyku gelmesi durumunda karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmesi ve ortamın hemen havalandırılması, özellikle bebekler ve yaşlıların kesinlikle şofben veya kombili alanlarda yatırılmaması gerektiğini belirtti. Bu alanlarda kapı ve pencerelerin açık bırakılmasının önemine değinen Akdur, zehirlenmeden şüphelenilmesi halinde kazazedelerin derhal ortamdan uzaklaştırılıp açık havaya çıkarılması ve tıbbi yardım istenmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu