Reklamı Geç
Advert

“Ürettiğimiz ürünün rekoltesini yapmak en doğal hakkımız”

Ziraat Odalarına son zamanlarda yapılan eleştirilere de yanıt veren Soydan

“Ürettiğimiz ürünün rekoltesini yapmak en doğal hakkımız”
“Ürettiğimiz ürünün rekoltesini yapmak en doğal hakkımız” MERAL SONGER
Bu içerik 612 kez okundu.

 “Son zamanlarda Ziraat Odalarının rekolte ile ne işi var, onlar bahçede çalışsın şeklinde söylemlerde bulunanlar var. Bu konuda bizi eleştirenler ne yapmak istiyor, anlamış değiliz. Ziraat Odaları üreticilerin sendikasıdır. Ziraat Odaları  olarak üreticinin hakkını korumakla mükellefiz. Ürettiğimiz ürünün rekolte çalışmalarını yapmak en doğal hakkımız. Yaptığımız çalışmaları kamuoyunu yanıltmadan yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Turan Karadeniz ve ekibinin fındık bahçesinden harmana gelen fındığın rekoltesini yaptığına dikkat çeken Soydan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odaları olarak 2015 yılı rekolte çalışmalarında oluşturduğumuz rekolte komisyonu başkanı Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz’e yönelik yapılan eleştirileri yersiz ve mesnetsiz buluyoruz. Rekolte çalışmalarımız 16 il ve yaklaşık 130 ilçede 15-16 gün gibi bir süre ile fındığın tüm hastalıkları göz önünde bulundurularak özellikle külleme hastalığı ve Haziran sonu - Temmuz başı fındıktaki dökülmeler dikkate alınarak yanılma payının en az olabilecek bir rekolte çalışmasını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Turan Karadeniz ve ekibi rekolte çalışmasında fındık bahçesinden harmana gelen fındığın rekoltesini yapıyor. Geçmiş yıla ait stoklarla beraber borsalarda işlem gören fındığın rakamlarına göre rekolte yapmıyor.

Turan Karadeniz bölgemiz tarımında ürettiğimiz bütün ürünlerde birçok tezleri ve bilimsel anlamda çalışmaları bulunmaktadır. Özellikle fındık konusunda yıllardır üreticilere vermiş olduğu eğitim ve hazırlamış olduğu kitaplarla fındık ürünümüzün üretim ve kalitesine yönelik çalışmalarını görmekteyiz hiç kimse bunu göz ardı edemez hocamızın sonuna kadar arkasındayız.”

Ziraat Odaları olarak öncelikli görevlerinin çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumak olduğuna dikkat çeken Soydan şöyle devam etti: “Ziraat Odaları olarak da Fındık üretilen illerimizde onlarca Ziraat Mühendislerimizle Bahçelerde hizmet etmekteyiz, Üniversitelerle, Fındık araştırmayla, Tarım il ve ilçe müdürlükleriyle sürekli istişare içindeyiz. Rekolte çalışması da bilimsel ve teknik bir çalışmadır. Bu çalışmalarımızdan dolayı bizi eleştirenlere asla müsaade etmeyeceğiz, Ziraat Odaları olarak üreticilerimizin hak ve menfaatlerini korumak bizim asli görevimizdir. Son zamanlarda Ziraat Odalarının rekolte ile ne işi var, onlar bahçede çalışsın şeklinde söylemlerde bulunanlar var. Bu konuda bizi eleştirenler ne yapmak istiyor, anlamış değiliz. Ziraat Odaları üreticilerin sendikasıdır. Üreticinin hakkını korumakla mükellefiz. Ürettiğimiz ürünün rekolte çalışmalarını yapmak en doğal hakkımız. Yaptığımız çalışmaları kamuoyunu yanıltmadan yapıyoruz

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu