Reklamı Geç
Advert

-MELET IRMAĞI ZEHİR AKIYOR-----

-----HAYDİN ÇEVRECİLER EL ELE-----

-MELET IRMAĞI ZEHİR AKIYOR-----
-MELET IRMAĞI ZEHİR AKIYOR----- MERAL SONGER
Bu içerik 618 kez okundu.

BUNUN HESABINI VERECEKSİNİZ.
Sivas Koyulhisar ilçesi sınırları içerisinde Sisorta mevkinde Çandır köyü sınırları içinde 1980 li yıllardan bu yana MENKA isimli işletilen maden ocağı Mangenez maden ocağı havuzundan 13.06.2015 tarihinde salınan zehir MELET IRMAĞINI zehirledi.Irmakta yaşayan tüm canlılar zehirlenerek bir doğa katliamı yaşandı.Senelerdir aynı sorunları yaşanması halinde dönemin Ordu belediye başkanı Seyit TORUN Sivas valiliği ve maden ocağı aleyhine davalar açılmıştı.
Anayasanın 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda, “Çevreye Karşı Suçlar başlığı altında öngörülen yeni suçlar, çevrenin atık ve artıklarla kasten (md.181) ve taksirle (md. 182) kirletilmesi, gürültü kirliliğine (md. 183) ve imar kirliliğine (md 184) neden olmaktır.Çevrenin atık ve artıklarla kirletilmesi suçunda dikkat çeken bir nokta yapısı gereği tehlike suçu niteliğinde bulunan bu eylemler düzenlenirken ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesine mümkün olduğunca bağlı kalınmış olmasıdır, denmektedir.
Kısaca''MADDE 181. - (1) İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Mesudiye'deki hesler ve Melet Irmağını kirleten maden ocakları hiç biri anayasa kanun maddelerine uymadıkları gibi havaların yoğun yağışlı olduğu dönemlerde maden ocağının havuzları açılarak yağmur suyunun karışıklığıyla zehirin Melet ırmağına atıldığı bilgilerinide aldık.
Bu doğa katliamını yaşatanlar Çevrecilerin ve hukukun karşısında hesapları sorulacak.
HABER -Foto:Ufuk YILMAZ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu