Reklamı Geç
Advert

Ordu Üniversitesi 2014/2015 Eğitim - Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi.

Ordu Üniversitesi, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında mezun olan öğrencilerini Durugöl Spor Tesisleri ve Ünye Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen iki ayrı törenle uğurladı.

Ordu Üniversitesi 2014/2015 Eğitim - Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi.
Ordu Üniversitesi 2014/2015 Eğitim - Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi. MERAL SONGER
Bu içerik 1147 kez okundu.

 

Durugöl Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen törende Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Teknik Bilimler MYO, Sosyal Bilimler MYO, Ulubey MYO, Fatsa MYO ve Mesudiye MYO öğrencilerinin mezuniyeti kutlanırken; Ünye Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törende ise Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ünye Meslek Yüksek Okulu, İkizce Meslek Yüksek Okulu ve Akkuş Meslek Yüksek Okulu öğrencileri mezuniyet sevincini yaşadı.

Durugöl Spor Tesislerinde gerçekleştirilen törene Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Baro Başkanı Av. İlhan Kurt, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilerin aileleri katıldı.

Şehitlerimizin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mezun olan tüm öğrenciler adına ilk konuşmayı Ordu Üniversitesi birincisi olan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Burcu Çelik gerçekleştirdi.

Törende protokol konuşmalarında ilk olarak Vali İrfan Balkanlıoğlu kürsüye çıktı. Verilen diplomaların iş hayatına girişte anahtar olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, öğrencilere seslenerek yaşamlarında başarıyı yakalamak için her daim kendilerini bilgi ile donatmalarını ve  kendilerini geliştirmelerini tavsiye etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise Ordu Üniversitesi’nin kurulduğundan bu yana çok önemli bir gelişme kaydettiğini ifade ederek öğrencilerin yetişmesinde emeği geçen tüm yöneticilerine ve öğretim elemanlarına teşekkür etti. Öğrencilere de kendilerini daha fazla yetiştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Enver Yılmaz, öğrencilerden ülkemize ve insanlığa hizmet etmelerini beklediklerini ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise  konuşmasında gelen konuklar ve mezun öğrencilere hitaben şu mesajları verdi:

“Bugün, Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde öğrenimlerini başarı ile tamamlayan öğrencilerimizi mezun etmenin mutluluğunu paylaşmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle mezun olan öğrencilerimizi tebrik ediyor, üzerlerinde hakkı ödenmez emekleri olan siz değerli ailelerimizi kutluyor, öğrencilerimizin yetiştirilmesinde üstün gayretleri olan öğretim üyesi meslektaşlarımı üstün çabalarından dolayı takdir ediyor ve bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmadığınız için siz değerli konuklarımızı da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2014-2015 Eğitim- Öğretim dönemi mezuniyet törenimize hepiniz hoşgeldiniz.

Değerli Konuklar

8 yıl önce çıkmış olduğumuz eğitim yolculuğunda 4 Fakülte, 1 yüksekokulu, 2 meslek yüksekokulu ve 5000 civarındaki öğrenci sayısı ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz; BUGÜN 10 Fakülte, 3 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu ve 3 Yüksekokulda toplam 205 aktif bölüm, 650 civarında öğretim elemanı ve 17000’ler seviyesine ulaşan öğrenci sayısıyla zorlu ve özverili bir süreç ortaya koymuştur. Fiziki alt yapısını hızla tamamlayan, yaptığı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Üniversitemiz öğrenci, akademik ve idari personel sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Ailemizin bu denli genişlemesi bizleri hem mutlu etmekte hem de bizlere yeni yeni sorumluluklar yüklemektedir.

Üniversitemiz kurulduğundan bu yana, bölgenin geleneksel değerleri ile bilimin evrensel değerlerini bütünleştirmeyi başarmış, çağdaş ve demokratik bir üniversite olarak bölgesinin en önemli bilim merkezlerinden birisi olma yolunda ciddi aşamalar kaydetmiştir. Ülkemizin farklı bölgelerinden gelerek ilimizde öğrenim görmek isteyen gençlerimize hizmet etmek, bizim için kutsal bir görevdir. Bizler, bütün kadromuzla birlikte öğrencilerimizin daha nitelikli öğrenim görmeleri için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

Değerli Misafirler

Eğitilmiş bir insan gücü ile toplumların nerelere taşınabileceğini hayal etmek güç değildir. İnsanlığın var oluşundan bu yana eğitim her daim insanları meşgul eden bir mesele olmuştur. Bağımsızlık savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete sürükler” sözüyle eğitimin önemini en güzel şekliyle ifade etmiştir.

Eğitilmiş insan gücünün artırılması ve Türkiye’nin çağdaş ülkeler arasında güçlü bir konuma ulaşmasında Üniversitemize de önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olan Üniversitemiz nitelikli insan gücüne 3000 öğrenci daha kazandırıyor olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Kıymetli Mezunlarımızın Değerli Aileleri

Ne mutlu sizlere ki; üzerine titrediğiniz evlatlarınızın bu mutlu gününde onların sevincine ortak oluyorsunuz. Sizler eğitimin önemine inanarak mezun olan öğrencilerimizin eğitimini nice fedakârlıklarla desteklediniz. Bugün aslında sizin gününüz! Haklı gururunuzu ve mutluluğunuzu paylaşıyor, hepinizi tebrik ediyorum.

Değerli anne ve babalar; ötekileştirmek, dışlamak, toplumu sınıflara ayrıştırmak, bizim kültürümüzde örf ve adetlerimizde hiçbir zaman var olmamıştır. Bizler bir olmaktan, en zor zamanlarda kenetlenmekten yanayız. Ordu üniversitesi olarak gençlerimizi sadece meslek sahibi olarak yetiştirmedik. İlkeli, dürüst aile ve toplum değerlerini özümsemiş, karşıt fikirlere saygı duyabilen, anlayışlı, medeni ve çalışkan gençler olarak hayata hazırladık. Bu başarı, hocaları olarak sadece bizlere değil aile kültürünü, vatan millet sevgisini en iyi şekliyle evlatlarınıza aşıladığınız için daha çok siz ailelerimize aittir. Bu topluma insan olmanın erdemini taşıyan ve toplumdaki ötekileştirmeye karşı duran evlatlar kazandırdığınız için kendinizle gurur duyunuz. Sizler bizlere bu toprakların hamuru ile yoğurduğunuz, kültür zenginliğini aşıladığınız evlatlarınızı göndermeseydiniz aynı başarıyı elde edemezdik.

Değerli Meslektaşlarım;

Akademisyenlik mesleğini büyük bir özveri ile yürüten, hızla değişen dünyayı takip edebilmek adına kaynak ayırmaya ve oluşturmaya gayret eden kıymetli mesai arkadaşlarım, emeklerinizin karşılığında hiçbir teşekkürün kafi gelmeyeceğini biliyorum. ‘Öğrencilerimiz her zaman bizlerin varlık sebebi olmuştur.’ Anne babalarımızın emaneti gençlerimizi, eğitim süreleri boyunca hem mesleki açıdan araştıran sorgulayan bireyler olarak donattınız, hem de tarihinden ders alıp geleceği yeniden şekillendirebilecek, zorluklarla mücadele edebilecek, Cumhuriyet’in temel ilkelerine, vatanına ve milletine bağlı nesiller olarak yetişmelerinde söz sahibi oldunuz. Akademisyen olmanın yanı sıra, yeri geldiğinde arkadaş yeri geldiğinde anne baba rolü üstlendiğiniz sevgili öğrencilerinizi geleceğe uğurlarken biraz hüzünlü bir o kadar da tatlı bir sevinç yaşamaktasınız. Kurulan bu bağların kopmaması temennisiyle emeği geçen tüm meslektaşlarıma tek tek teşekkürlerimi iletiyorum.

Yarınlarımızın Aydınlığı Sevgili Gençler

Bugün, bir bitişin değil yeni başlangıçların ilk günü olacaktır.Mezuniyetle birlikte yaşamınızın bir dönemi kapanıyor olabilir ancak bugünden itibaren yaşam boyu öğrenme dediğimiz yeni bir süreç sizler için başlıyor. Sizlere tavsiyem yaşamdan, zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayın. Toplumun çok farklı kesimlerinden gelen arkadaşlarınız oldu, birbirinize saygı duyarak, hoşgörü göstererek karşılıklı bir şeyler öğrenerek sosyal yaşamınızla ve geleceğinizle ilgili kendi görüşlerinizi oluşturdunuz. Dürüst, ahlaklı, kendini bilen, kendine inanan ve güvenen meslek sahibi gençler olarak sizin için yakınlarınız için ülkeniz için yapabileceğiniz çok şeyler olduğunu biliyoruz. Sizler çağdaş ve bağımsız bir toplumun yaşatılmasında katkıda bulunacaksınız bu yüzden sizlerin toplumun değerlerine ve kültürüne sahip çıkan uygar insanlar olarak yetişmeleri bizler için mühim bir davadır.

Öğreniminiz boyunca edindiğiniz bilgiler ile, sosyal ve bireysel gelişiminiz ile dünyanın her yerinde başarılı olacağınızı düşünüyorum. Hocalarınız sizi ülkemiz koşullarına göre oldukça çok iyi olanaklar içinde, doğru bilgi ve tekniklerle donattı. Ancak unutmayınız ki; hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde bilgiler de hızla eskimekte ve yeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Geleceğiniz için sürekli öğrenen bireyler olmayı ilke edinmelisiniz ve kendinizi her alanda sürekli geliştirme gayreti içinde olmalısınız. Hangi alanda olursanız olun, farklı olmaya ve farklılık yaratmaya çalışınız. Var olan becerilerinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için öğrenmeye devam edin. Yabancı dil, iletişim, müzakere teknikleri, ikna yöntemleri, sunum yapma teknikleri, halkla ilişkiler ve benzeri pek çok alanda öğrenme olanaklarından yararlanın.

Sizler yeni yaşamınızda kendinize hedefler koyarak geleceğinizi planlayın. Ancak hedeflerinizin gerçekçi olmasına dikkat edin. Size ve koşullarınıza, toplumun ihtiyaçlarına uygun hedefler seçin. İşinizi zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak, yaşam felsefenizin bir parçası olsun. Çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç ama hiç vazgeçmeyin.

Sözlerimi bundan sonraki yaşamınızda hepinize sağlık, mutluluk ve başarı dileyerek bitirmek istiyorum.  Bize ihtiyaç duyduğunuzda biliniz ki kapımız sizlere her zaman açık olacaktır.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın konuşmasının ardından Sağlık Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri “Hemşirelik Yemini” ettiler. Daha sonra Üniversitemiz fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından başarı belgeleri ve hediyeleri takdim edildi. Ödüllerinin verilmesinin ardından mezun olan tüm öğrencilere öğretim üyeleri tarafından anı belgeleri sunulurken diğer taraftan okul birincilerinin isimleri mezuniyet kütüğüne çakıldı.

Oldukça görkemli geçen törenin en heyecanlı kısmı ise geleneksel hale gelen kep atma anında yaşandı. Fen edebiyat Fakültesi’nden 287, Ziraat Fakültesi’nden 159, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden 37, Sağlık Yüksek Okulu’ndan 100, Teknik bilimler MYO’dan 350, Sosyal Bilimler MYO’dan 490, Fatsa MYO’dan 430, Mesıdiye MYO’dan 53, Ulubey MYO’dan 150 olmak üzere toplamda 2056 kişinin mezun olduğu törende tüm öğrenciler büyük bir heyecan ve coşku ile hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Törenin sonunda hocaları ve arkadaşları ile hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler bir yandan birbirlerinden ayrılmanın hüznünü yaşarken diğer taraftan mezun olmanın gururunu tattılar.

Ünye İİBF ile Ünye, İkizce ve Akkuş MYO Öğrencilerini Düzenlenen Görkemli Bir Törenle Mezun Etti.

Mezuniyet heyecanının bir diğer durağı ise Ünye Kapalı Spor Salonu oldu. Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın katıldığı mezuniyet töreninde ise Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ünye Meslek Yüksek Okulu, İkizce Meslek Yüksek Okulu ve Akkuş Meslek Yüksek Okulu öğrencileri mezuniyet sevincini yaşadı.

Halk oyunları gösterisi ile başlayan törende mezunlar adına konuşmayı Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki öğrenimini birincilikle bitiren İktisat Bölümü öğrencisi Arife Bengi yaptı.

Törende ilk olarak kürsüye çıkan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Murat konuşmasında öğrencilerin ailelerine ve büyük bir fedakarlık yaparak öğrencilerin yetişmesine katkı sağlayan öğretim üyelerine gösterdikleri emek ve özveri için teşekkür etti. Mezuniyetin hayat yolunda bir başlangıç olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güven Murat, bundan sonraki yaşamlarında öğrencilerin öğrenim sürecinde elde ettikleri bilgi ve tecrübelerini iş yaşamına da uygulayarak ülkenin sosyo - ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmalarını beklediklerini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta ise konuşmasında Ordu Üniversitesi’nin her geçen gün nitelikli olarak büyüdüğüne dikkat çekti. ODÜ’nün nitelikli insanlar yetiştirerek geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Fikri Balta mezun olan öğrencilere seslenerek başarılı birer birey olabilmek için her daim kendilerini yetiştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Törende Ünye Kaymakamı Mustafa Demir ile Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar da birer konuşma yaparak mezun olan öğrencilerden Ordu’ya dair güzel anılarını her daim hatırlamalarını isteyerek bundan sonraki yaşamlarında başarılar dilediler.

Açılış konuşmalarının ardından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ünye Meslek Yüksekokulu, İkizce Meslek Yüksekokulu ve Akkuş Meslek Yüksekokulu’nda bölümlerini başarıyla bitirerek dereceye girmeye hak kazanan öğrencilere başarı belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

 

Ödüllerinin verilmesinin ardından ise mezun olan tüm öğrencilere öğretim üyeleri tarafından anı belgeleri sunuldu. Ünye iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 480; Ünye Meslek Yüksekokulu‘ndan 315; İkizce Meslek Yüksekokulu 65 ve Akkuş Meslek Yüksekokulu’ndan ise 35 öğrencinin mezun olduğu törende tüm öğrenciler büyük bir heyecan ve coşku ile hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu