Reklamı Geç
Advert

Ordu-Giresun Havalimanı Yoğun

Ordu-Giresun Havalimanı'na açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden 10 Haziran 2015 tarihine kadar geçen 20 günlük sürede 100 uçağın iniş-kalkış gerçekleştirdiğini söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı Yoğun
Ordu-Giresun Havalimanı Yoğun MERAL SONGER
Bu içerik 645 kez okundu.
Advert

 

 

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu ve Giresun illerine hizmet vermesi amacıyla deniz doldurularak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'na açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden 10 Haziran 2015 tarihine kadar geçen 20 günlük sürede 100 uçağın iniş-kalkış gerçekleştirdiğini söyledi.

Yatırım arayışı için Ordu’ya gelen Kuveytli işadamlarının Valilik ziyareti sırasında basın mensuplarının Ordu-Giresun Havalimanı ile ilgili sorularını cevaplandıran Vali İrfan Balkanlıoğlu, uluslararası özelliğe sahip 3 km'lik pist uzunluğu ile Avrupa'nın deniz doldurularak inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'na açıldığı günden bu yana 100 uçak iniş-kalkış yaptığını ifade etti.

Ordu-Giresun Havalimanı’nda açılışından bu yana 100 uçağın iniş-kalmış yaptığını, bu seferlerde 5 bin 857 yolcunun geliş, 5 bin 904 yolcunun gidiş yaptığını belirten Vali Balkanlıoğlu, yine bu sürede 10 uçuşun sis ve olumsuz hava koşulları sebebiyle iptal olduğunu, 5 uçağın ise başka havalimanına yönlendirildiğini kaydetti.

Bir basın mensubunun uçuş iptallerinin nedeni hakkındaki sorusunu da cevaplandıran Vali Balkanlıoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı’nda uçakların iniş ve kalkışları sırasında yön bulmalarını sağlayan VOR cihazının eksik olduğunu belirterek, “İlk kurulan VOR cihazı gerekli randımanı veremedi. Yenisinin montajı sürüyor” dedi.

Ordu-Giresun Havalimanı’nın dünyanın en modern havaalanlarından birisi olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, ’Havalimanında VOR cihazı bulunmadığı ve uçuşları iptal edildiği’ şeklindeki bilgiler üzerine “Teknik arkadaşlardan aldığım bilgilere göre VOR denilen cihaz ve ILS denilen bir cihaz var. Bu cihazlar birbirini destekliyorlar. Bunlar uçağın elektronik sistemleri ile doğrudan iletişime geçebiliyor. Hiçbir pilot müdahalesi olmaksızın bile, uçakları havaalanına indirmek bu sistem ile mümkün oluyor. VOR denilen cihaz gelmiş ancak denemelerde randıman vermeyince değiştirilmiş ve şu anda montajı devam ediyor. ILS ve VOR sistemi işlemi bir kaç gün içerisinde tamamlandığında iptaller çok daha az olacak. Bu yaşanan iptaller abartılacak boyutlarda değil. 10 tanesinde yaşanmış bir durum. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki günlerde bu iptallerin sayısı daha da azalacak. Bu günlerde montajları tamamlanıyor inşallah bittiğinde her şey daha düzenli olacak” diye konuştu.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Refüje çarpan otomobil sürücüsü hayatını kaybetti
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı
Boşandığı karısını yanıcı madde dökerek yaktı