Reklamı Geç
Advert

2015 Seçimlerinde Halkının Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılımı

GENEL DEĞERLENDİRME Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici; AKP, 7 Haziran 2015 seçimlerinde oy kaybetmektedir. AKP’den kopan oylar CHP, MHP, HDP ve SP gitmektedir.

2015 Seçimlerinde Halkının Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılımı
2015 Seçimlerinde Halkının Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılımı MERAL SONGER
Bu içerik 558 kez okundu.

K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı 1. ve 2. tur seçimlerini tek bilen, Türkiye 30 Mart yerel seçimlerini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini en yakın bilen ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeme oranını % 24 olarak ifade eden (resmi rakam halkın % 26’sı sandığa gitmedi) tek firma olan objektif Gezici Araştırma şirketi Mayıs sonu 2015 anket sonuçları yayımlandı.

Araştırmanın Künyesi;

Bu araştırma Gezici Araştırma Şirketi tarafından, Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 30 – 31 Mayıs 2015 tarihlerinde çalışma yapılmış, TÜİK örneklem verileri dikkate alınarak Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 189 ilçede bunlara bağlı 192 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 4.860 katılımcıyla, hanede Kantitatif Araştırma / yüz yüze görüşme metoduyla anket yapılmıştır. Bu çalışma aylık kamuoyu yoklaması amacıyla yapmıştır. Anket çalışmasında dijital araç gereçler kullanılmıştır.

Örneklemin seçilmesinde, tesadüfü örnekleme yönteminden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılıp, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde % 1,5’dir.

GENEL DEĞERLENDİRME

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici;

AKP, 7 Haziran 2015 seçimlerinde oy kaybetmektedir. AKP’den kopan oylar CHP, MHP, HDP ve SP gitmektedir.

CHP seçmenin küçük bir kısmı HDP’yi istemektedir. Bunun nedeni olarak da HDP’nin barajı geçmesini istediklerini vurgulamışlardır. AKP de bu oranın daha yüksek olduğu görülmektedir.

HDP, MHP bu seçimlerde en fazla yükselişe geçen partilerdir. AKP ise 2011 seçimlerine göre yaklaşık % 24-25 bir düşüş içerisindedir. Bu da neredeyse her 4 oyda 1’ine karşılık gelmektedir.

CHP’nin ekonomik ve sosyal vaatlerinin bir karşılığının olduğu görülmüştür. CHP’ye oy vermek isteyenlerin meslek grupları incelendiğinde işçi ve emeklilerde büyük bir artış olduğu görülmüştür.

HDP’ye oy vermek isteyenlerin çoğunluğunun gençlerden oluştuğu görülmektedir. HDP çoğulcu bir kampanya yürüttüğü düşünülse de bunun söylemlerde olmadığı görülmüştür. Örneğin Türkiye’deki seçmenin % 18 - % 19’u Kürt seçmenlerden oluşuyor. 2011’de Kürtlerin % 50-55’i AKP'ye oy vermiştir, % 35 – 37’si BDP/HDP'ye vermiştir, % 15’i de diğer partilere oy vermiştir. Türkiye’de en dindar halk Kürtlerdir. Türkiye’deki Kürt seçmenin % 75 – 78’i "Ben dindarım" diyor, AKP’ye oy veren Kürtlerin ise % 85’i ben dindarım diyor. HDP’ye gelen yeni oyların % 90’ı Kürt vatandaşlardan geliyor. HDP oylarını ciddi anlamda AKP’den alıyor. HDP’ye gelen oyların % 75 – 78 AK Partiden geliyor. HDP sol, marjinal söylemlerine devam etmesiyle oyların fazla artması engellenmiş oldu. AKP’den gelebilecek yeni muhafazakâr seçmenleri ürkütmüştür. HDP seçim kampanyasında İslami referanslı konuşmaları yoğun yapsaydı tarihi oy alabilirdi.

Halkın % 63’ü Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde meydanlarda olmasını doğru bulmamaktadır. AKP seçmeninin yarıdan fazlası Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde meydanlarda yer almasını doğru bulurken azımsanmayacak bir kısmının ise meydanlarda yer almasını eleştirdiği ve doğru bulmadığı görülmektedir.

2011’de AKP’ye oy verip de bu seçimde oy vermek istemeyenlerin en büyük nedenlerinin başında başkanlık seçimini istemedikleri, Ak Saraydaki lüks yaşam, halkın geçim sıkıntısı yaşaması, işsizlik, yoksulluk, Suriye ile yaşanan sorunlar, Kobani olaylarında Sn. Erdoğan’nın tutumu, yolsuzluklar ve ülkenin bölünmesini istemedikleri gelmektedir.

Seçmen bugüne kadar kendisine yönelik iktidarın baskıcı ve tehditkâr gücüne karşı her zaman iktidar partisini değiştirmiştir. 13 yıllık AKP iktidarı tüm seçimlerinde kampanyada hizmetlerini referans alarak anlatmış karşılık bulmuştu, bu seçimlerde yardımlar ve hizmetlerin çok karşılık bulamadığını gören AK Parti Yönetimi ve bazı medya gruplarında seçmene korkutma stratejisi üzerinden yaklaşmayı tercih etti. AKP iktidarı korkutucu söylemler ile sahaya çıkmasına karşılık yine umduğunu bulamamıştır. Korkutucu söylemler AKP de istenen oy seviyesine yine de çıkartamıyordu.. Türkiye’deki dört büyük partinin bu coğrafyada siyasal ve sosyolojik nedenlerle karşılık bulduğunu tekrar bize gözle görülür duruma getirdi.

Tablo. 2015 Seçimlerinde Halkının Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Türkiye Geneli Yüzde

AKP 38 – 39

CHP 28 -29

MHP 16 – 17

HDP 12 – 13

Diğer 3,5 – 4,5

Total 100

Araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde % 1,5’dir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Türkiye, koronayla mücadelede yeni döneme giriyor! Aşısızlar için PCR testi birçok alanda zorunlu olacak
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu
Kasık bölgesinde şırınga saplı erkek cesedi bulundu