Advert

ORDU HALKININ TARİHİ MEKANI OLARAK ANILAN ANCAK ORDU BELEDİYESİNİN YIKMAK İÇİN START VERDİĞİ İSKELE BAHÇE ACABA NE AMAÇLA YIKILIYOR..

Ordu gündemini bir süredir meşgul eden Ordunun en gözde mekanlarından iskele bahçenin yıkım kararı Türkiye muhtarlar derneği başkanı Hüseyin ak denize yazılı olarak iletildi.

ORDU HALKININ TARİHİ MEKANI OLARAK ANILAN ANCAK ORDU BELEDİYESİNİN YIKMAK İÇİN START VERDİĞİ İSKELE BAHÇE ACABA NE AMAÇLA YIKILIYOR..
ORDU HALKININ TARİHİ MEKANI OLARAK ANILAN ANCAK ORDU BELEDİYESİNİN YIKMAK İÇİN START VERDİĞİ İSKELE BAHÇE ACABA NE AMAÇLA YIKILIYOR.. MERAL SONGER
Bu içerik 865 kez okundu.


Akdeniz facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada’ “Ordu’da kıyıları tamamen halka açmaya kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, 35 yıldır faaliyette olan İskele Bahçe’ye de “ kıyı kanununa aykırı” olduğu için yıkım kararı aldı. İşletmeye gönderilen yazıda tesisin Kıyı Kanununa aykırı ve muhalefet olduğuna dikkat çekilerek yıkılacak alanın terk edilmesi, aksi takdirde belediye imkanları ile yıkılarak yıkım masraflarının isteneceği bildirildi. Bilindiği üzere sahildeki yapıların yıkımına Efirli’den başlayarak, Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesinde de önce Kumsal Restoranı yıkarak bölgeyi halka açmış ve sırada rıhtıma kadar olan güzergahtaki kalan tek tesis İskele Bahçe’ye gelmiştir.”(13 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan özel haber)

Yukarıda yayınlanan habere ve buna benzer tüm haberlere cevap niteliğindedir...

Bu haberde de görüleceği üzere bazı kişi ve yayın kuruluşlarından, tarafımdan bilgi almaksızın yayınlanmış olan haberleri ile gazeteciliğin en temel görevini, yani, “kamuoyuna duyurulan haberleri doğrulatmakla yükümlüdürler.” ilkesini çiğnemekte olduklarını görmekteyim. Fakat gerek yukarıda belirtilen haberde gerekse diğer gazetelerde boy göstermekte olan “Ordu’da kıyıları tamamen halka açmaya kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, 35 yıldır faaliyette olan İskele Bahçe’ye de “ kıyı kanununa aykırı olduğu için yıkım kararı aldı’ ‘şeklinde haberin sanki İşletmeye gönderilen yazıda tesisin Kıyı Kanununa aykırı ve muhalefet olduğuna dikkat çekilerek yıkılacak alanın terk edilmesi, aksi takdirde belediye imkanları ile yıkılarak yıkım masraflarının isteneceği bildirildi'' diyerek kamuoyuna aktarılan bu ve bunun gibi haberin hiç bir tutarlılığı olmamakla birlikte, böyle bir yazının da tarafıma ulaşmadığını kamuoyuna bildiririm.

Ordu ilinin Gülyalı ilçesinden Ünye ilçesinin sınırlarının sonuna kadar kıyı kanunu kapsamında bulunan tesislerin (alkollü tesislerin) tamamı bürokrasi kullanılarak kapatılmak istenmektedir. Bu süreçte gözlemlenen durum itibari ile hukuk deyimiyle Makable Şamil olmaz yani kanunlar geriye yürümez ilkesi göz önünde bulundurulursa ruhsatların iptali söz konusu olamaz. Verilen alkol ruhsatlarının iptali için, ruhsat verilen kişinin ölmesi veyahut ruhsat verilmiş olan mekanın kapatılması gerekmektedir. Bu alkollü işletmelere yapılmakta olan bir tek tipleştirme ve algı dayatmasıdır. Bununla birlikte iş yerim üzerinden yapılan bu algı dayatması iş yerimle aynı konumda olan diğer işletmeler içinde geçerlidir. Örneği vardır!

Tarafıma hiç bir bilgi sorulmadan kamuoyunu yanlış bilgilendirmek adı altında yayınlanmış olan tek tipleşmiş haberlerin basın etiği ilkesi gereği en yakın zamanda tarafımdan bilgi alınması kaydı ile düzeltilerek kamuoyuna bildirilmesini, aksi taktirde yasaların verdiği dava hakkım saklı kalmak kaydı ile bu şekilde yapılan algı dayatmalarına destek veren kişi ve kurumlar aleyhinde gerekli işlemleri başlatacağımı kamuoyuna duyururum.

KIYI KANUNU KİMLER İÇİN GEÇERLİ

Kıyı kanunun kimler için geçerli olduğunu burayı ve bunun gibi bir çok yeri yıkan ve yıkma eğiliminde olan yetkililere soruyoruz. Kıyı kanunu Ordunun girişinde buluna ve Ordunun görünümüne kara perde gibi çekilen Anemon içinde geçerlimi. Ordu dan il dışına çıkmış olan vatandaşlar fındık ve yaz tatillerinde orduya girdikleri zaman şehrin ordu olduğundan şüphe duyduklarını söylüyorlar. Nedeni ise ordunun hemen girişindeki kara perde gibi manzarayı kapatan Anemon otelde kıyıda değil mi.?. Ayrıca kıyıların  halka açılması konusunda birisi bizi aydınlatsın. Bir yeri halka açmak tamamen ücretsiz orayı direkt halka açmak tır. Ancak şu ana kadar Orduda halka açılmış olan yerlerin hepsi paralı. En son örneği de kadınlar plajı..1-2 gün halk içeriye bedava girdi..3. gün kapıya para toplamak içim kızları diktiler. Giriş şimdilik 2 tl .???.

Ayrıca halkın bazı kesiminde İskele bahçe ve Ordu rıhtımının işletmesinin Anemon otele verileceği de kulağımıza gelen bilgiler arasında..

Dolayısıyla merak ediyoruz iskele bahçeyi yıkmak için neden bu acele????

Yetkililerden bu konuda açıklama bekliyoruz…

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilerden Tasarrufa Örnek İcat
Öğrencilerden Tasarrufa Örnek İcat
BEYLİKDÜZÜ  ADALET BİRLİK PARTİSİNE ORDULU HEMŞEHRİMİZ ATANDI
BEYLİKDÜZÜ ADALET BİRLİK PARTİSİNE ORDULU HEMŞEHRİMİZ ATANDI